Kupujete nové auto? Nezapomeňte na povinné ručení

Každý, kdo vlastní nebo provozuje motorové vozidlo (např. automobil, motocykl, nákladní automobil atd.) na veřejných komunikacích, musí mít sjednáno povinné ručení. Bez něj by mohl být postižen pokutou, a navíc by musel případnou škodu uhradit z vlastních prostředků. Povinné ručení je tak základním předpokladem pro legální provoz vozidla. Jak ho ale vybrat, abyste neplatili zbytečně moc?

Povinné ručení: Jak vybrat to ideální?

Jak už bylo zmíněno v úvodu, povinné ručení je druh pojištění, které slouží k pokrytí škod způsobených třetím osobám následkem provozu motorového vozidla. Tento typ pojištění je povinný pro vlastníky nebo provozovatele motorových vozidel ve většině zemí, včetně České republiky. A pokud vás právě čeká jeho sjednání, nejspíš se neubráníte porovnání povinného ručení různých bank a pojišťoven.

Že vás představa obíhání poboček nebo úmorných telefonátů děsí? Žádný strach, jde to i bez nich. Využijte online srovnávače pojišťoven, které vám umožní porovnat různé nabídky na základě vašich konkrétně zadaných parametrů. Tím získáte přehled o službách na trhu (i jejich cenách) a můžete si vybrat variantu nejvýhodnější právě pro vás.

Mohlo by vás zajímat:  Hlavní výhody elektromobilů nejsou ve městech, ale v náročném terénu. Spalováky zde strčí do kapsy

Mějte ale na paměti, že se povinné ručení vztahuje na škody způsobené na majetku a zdraví třetích osob následkem nehody zaviněné držitelem pojištění. Nepokrývá ale škody na vlastním vozidle či zdravotní náklady řidiče způsobivšího nehodu, vhodné je tak pojistit i tato rizika.

Na co se při výběru povinného ručení zaměřit

Aby se parametry povinného ručení skutečně kryly s vašimi potřebami, zohledněte následující faktory:

  • Rozsah krytí a cena: Některé pojišťovny mohou v rámci povinného ručení nabízet lepší rozsah krytí za stejnou nebo za mírně vyšší cenu než konkurence.
  • Pověst pojišťovny: Zkoumejte zkušenosti ostatních zákazníků s danou pojišťovnou. To vám pomůže zjistit, jak spolehlivá a rychlá je při vyřizování škod či poskytování zákaznické
  • Slevy a bonusy: Některé pojišťovny nabízejí určitým skupinám řidičů slevy nebo bonusy – to se může týkat například mladých řidičů, seniorů nebo těch, kteří neměli v posledních letech žádnou nehodu.
  • Možnost přizpůsobení pojištění: Zjistěte, zda pojišťovna nabízí možnost přizpůsobit pojištění vašim individuálním potřebám, například zahrnutím dodatečných krytí, jako je asistenční služba nebo havarijní pojištění.
  • Dostupnost zákaznické podpory: Ujistěte se, že pojišťovna poskytuje zákaznickou podporu, která vám bude k dispozici v případě potřeby, a zda uvádí kontakty pro mimořádné situace, jako jsou nehody.
Mohlo by vás zajímat:  Výsledky značky DS ve Francii přinášejí řadu rekordů

Většina srovnávačů umožňuje navíc sjednat povinné ručení online, což šetří čas i úsilí. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní nabídku, obvykle budete přesměrováni na webové stránky pojišťovny, kde můžete proces sjednání pojištění dokončit – stačí do formuláře vyplnit osobní údaje, údaje o vozidle a zadat platební informace.

Své povinné ručení můžete pomocí srovnávače a porovnání nabídek také pravidelně přehodnocovat. Budete tak mít pod kontrolou nejen aktuálnost pojištění, ale i své náklady. A hlavně: pro sebe i své vozidlo tak budete schopni zajistit to nejlepší možné krytí.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora