Kupujete nové auto? Nezapomeňte na povinné ručení

Homeowners.,happy,young,caucasian,couple,spouses,wife,and,husband,holding

Každý, kdo vlastní nebo provozuje motorové vozidlo (např. automobil, motocykl, nákladní automobil atd.) na veřejných komunikacích, musí mít sjednáno povinné ručení. Bez něj by mohl být postižen pokutou, a navíc by musel případnou škodu uhradit z vlastních prostředků. Povinné ručení je tak základním předpokladem pro legální provoz vozidla. Jak ho ale vybrat, abyste neplatili zbytečně moc?

Povinné ručení: Jak vybrat to ideální?

Jak už bylo zmíněno v úvodu, povinné ručení je druh pojištění, které slouží k pokrytí škod způsobených třetím osobám následkem provozu motorového vozidla. Tento typ pojištění je povinný pro vlastníky nebo provozovatele motorových vozidel ve většině zemí, včetně České republiky. A pokud vás právě čeká jeho sjednání, nejspíš se neubráníte porovnání povinného ručení různých bank a pojišťoven.

Mohlo by vás zajímat:  Dobíjení elektromobilu na veřejných stanicích se může nepříjemně prodražit. Je třeba počítat s dalšími výdaji

Že vás představa obíhání poboček nebo úmorných telefonátů děsí? Žádný strach, jde to i bez nich. Využijte online srovnávače pojišťoven, které vám umožní porovnat různé nabídky na základě vašich konkrétně zadaných parametrů. Tím získáte přehled o službách na trhu (i jejich cenách) a můžete si vybrat variantu nejvýhodnější právě pro vás.

Mějte ale na paměti, že se povinné ručení vztahuje na škody způsobené na majetku a zdraví třetích osob následkem nehody zaviněné držitelem pojištění. Nepokrývá ale škody na vlastním vozidle či zdravotní náklady řidiče způsobivšího nehodu, vhodné je tak pojistit i tato rizika.

Na co se při výběru povinného ručení zaměřit

Mohlo by vás zajímat:  Osobní doprava se v budoucnu prodraží. Sdílená doprava tak bude stále aktuálnější

Aby se parametry povinného ručení skutečně kryly s vašimi potřebami, zohledněte následující faktory:

  • Rozsah krytí a cena: Některé pojišťovny mohou v rámci povinného ručení nabízet lepší rozsah krytí za stejnou nebo za mírně vyšší cenu než konkurence.
  • Pověst pojišťovny: Zkoumejte zkušenosti ostatních zákazníků s danou pojišťovnou. To vám pomůže zjistit, jak spolehlivá a rychlá je při vyřizování škod či poskytování zákaznické
  • Slevy a bonusy: Některé pojišťovny nabízejí určitým skupinám řidičů slevy nebo bonusy – to se může týkat například mladých řidičů, seniorů nebo těch, kteří neměli v posledních letech žádnou nehodu.
  • Možnost přizpůsobení pojištění: Zjistěte, zda pojišťovna nabízí možnost přizpůsobit pojištění vašim individuálním potřebám, například zahrnutím dodatečných krytí, jako je asistenční služba nebo havarijní pojištění.
  • Dostupnost zákaznické podpory: Ujistěte se, že pojišťovna poskytuje zákaznickou podporu, která vám bude k dispozici v případě potřeby, a zda uvádí kontakty pro mimořádné situace, jako jsou nehody.
Mohlo by vás zajímat:  Parkování do vyznačeného místa dělá řidičům větší problémy než parkoviště bez čar

Většina srovnávačů umožňuje navíc sjednat povinné ručení online, což šetří čas i úsilí. Jakmile se rozhodnete pro konkrétní nabídku, obvykle budete přesměrováni na webové stránky pojišťovny, kde můžete proces sjednání pojištění dokončit – stačí do formuláře vyplnit osobní údaje, údaje o vozidle a zadat platební informace.

Své povinné ručení můžete pomocí srovnávače a porovnání nabídek také pravidelně přehodnocovat. Budete tak mít pod kontrolou nejen aktuálnost pojištění, ale i své náklady. A hlavně: pro sebe i své vozidlo tak budete schopni zajistit to nejlepší možné krytí.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora