Kvůli EU se změní povinná výbava osobních vozidel. Co v nich bude nutné mít?

Evropská unie není kritizována jenom tím, že schvaluje stále přísnější a stále hůře splnitelné emisní normy. Zapomínat nelze také na to, že EU se snaží myslet i na bezpečnost každého řidiče. A zde přichází s nápady, které jasně definují povinnou výbavu každého vozu. Jaká má být a od kdy? To vám řekne náš článek.

Povinnosti mají přijít již od roku 2022

Za pár let bude vše jinak a povinná výbava automobilů bude zcela jiná, než je tomu nyní. jelikož už došlo ke schválení daných změn, můžeme jasně mluvit o konkrétním termínu jejich zavedení. A ten je spojený s rokem 2022. Nemáme však na mysli povinnou výbavu, kterou musí mít ve voze každý řidič – ta víceméně závisí na předpisech konkrétního státu. Máme na mysli výbavu, kterou musí disponovat každé auto.

Co bude ve vozech povinné? Výčet je opravdu rozsáhlý

Podívejme se konkrétně na hlavní novinky. Ty jasně ukazují, jak budou muset producenti vozů na své výbavě zapracovat. Mezi hlavní prvky patří třeba detekce únavy řidiče, stejně jako detekce toho, že se plně nevěnuje řízení. Dále by měl být součástí automobilů také adaptivní tempomat, který pomůže udržet správnou vzdálenost mezi vozidly. Chybět by neměly ani asistenty parkování, a to jak v podobě klasických senzorů, tak i parkovací kamery.

Dále má být ve vozech i takzvaná černá skříňka, kde budou zapsány všechny údaje související s nehodou. Tedy i to, jak rychle řidič jel. Pokud vám přijde, že je toho mnoho, tak stále ještě nekončíme. Nezapomínejme také na asistent udržení vozidla v jízdním pruhu, nebo také systém nouzového brzdění. Inovací by měly projít i bezpečnostní pásy, které přinesou lepší vlastnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Automobilka Koenigsegg představila budoucí nejrychlejší vůz na světě

K čemu všemu toto nařízení povede? Má svá negativa i pozitiva

Když se podíváme na ona pozitiva, kterými pochopitelně argumentuje i Evropská unie, tak má primárně dojít k tomu, že se zvýší bezpečnost na našich silnicích. Výsledkem má být jak menší počet usmrcených lidí a těžkých zranění, tak i počet nehod. To je určitě neoddiskutovatelný fakt.

Podívejme se však i na negativa, o kterých se tolik nemluví. Ty první se týkají výrazného zvýšení ceny vozů. Každý daný prvek něco stojí a tak si budou muset zájemci o nová auta zkrátka připlatit. To ale není jediné negativum. Zapomínat nelze ani na výrazné rozdíly v kvalitě různých asistentů. nedokonalá funkčnost může být důvodem pro řadu nesmyslných manévrů a kritických situací.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora