Kvůli pár hodinám dostal pokutu cestou na STK. Stejnou chybu dělají mnozí

Povinností každého řidiče je kromě jiného návštěva STK. A to každé dva roky. Mnoho lidí však při cestě na STK způsobí přestupek. Někteří záměrně, jiní si to ani neuvědomí. Faktem je, že se tak skutečně děje a policie může v takových případech celou situaci opravdu aktivně řešit.

Jízda s propadlou technickou

Na STK se jezdí pravidelně po dvou letech, což je doba, po kterou platí současná prohlídka, která říká, že s vaším autem můžete do silničního provozu. Konkrétní datum, do kdy vaše technická platí, je uvedeno v technickém průkazu. Řada lidí dělá to, že čeká až do posledního dne a ten následující na STK vyrazí. A to je velká chyba.

Realita je taková, že se svým vozem byste měli jet na technickou nejpozději v ten den, kdy vám končí. Následující den už se na vaše vozidlo pohlíží tak, že technickou nemá a tedy by na silnicích nemělo co dělat. V případě že narazíte na policejní hlídku, můžete být sankcionováni, jelikož daný stav se bere jako přestupek.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokuta kvůli pár hodinám

V praxi je to tak, že technickou nemáte v podstatě pár hodin. Zatímco v 23:59 předchozího dne je ještě vše v pořádku a se svým vozem můžete být účastníky silničního provozu, tak v 00:01 následujícího dne už pácháte přestupek. Pokud na STK vyrazíte hned ráno, je to několikahodinový rozdíl, za který vám může být napařena pokuta.

O její výši rozhoduje samotný policista a může se stát, že vzhledem k tomu, že jde jenom o pár hodin, vyřeší vše domluvou. Zároveň ale dodejme, že riziko toho, že dostanete plnou sazbu 2 000 Kč na místě, nebo až 2 500 Kč ve správním řízení, může být reálné. Vždy záleží na okolnostech.

Mohlo by vás zajímat:  Vyzkoušeli jsme placený návod, jak se vyhnout pokutám. Fungoval
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak neporušit zákon?

Jak tedy neporušit zákon a nespáchat přestupek, pokud se chystáte na STK? V první řadě nečekejte na poslední den, ale objednejte se s předstihem. Sice si svou původní technickou o pár dní zkrátíte, ale je to lepší než možnost druhá.

Pokud vám technická již propadla a vy se na STK potřebujete dostat, a chcete, aby to bylo také legální, je tu jenom jedna jediná cesta. Zavolat si odtah a nechat se na stanici technické kontroly dopravit tímto způsobem. Jedině tak to bude legální, i když otázkou stále zůstává, kolik lidí to v praxi skutečně udělá. Řada z nich raději riskne pokutu za přestupek.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora