Lamborghini Asterion – Kacířské Lambo

Lamborghini představilo nový revoluční typ Asterion, tedy přesněji Asterion LPI 910-4. Jde o hybridní dvoumístný supersport s vidlicovým desetiválcemtřemi elektromotory.

Lamborghini tak vůbec poprvé představilo Plug-in hybrid. A on se vůbec celý Asterion poněkud vymyká filozofii automobilky. Kromě svého ekologického pohonu má také více umírněný design oproti typu Aventador. Navíc některými prvky odkazuje na starý typ Miura a sporotvní vůz DeTomaso Pantera. Miuru připomíná i interiér vozu, například tříramenný sportovní volant.

Lamborghini si opět vypůjčilo bájné jméno, Asterion je totiž jiný název pro Minotaura, tedy člověka s býčí hlavou. Písmeno I v označení vyjadruje slovo ibrido, tedy hybridní pohon. Číslo 910 symbolizuje označení pohonu a číslice 4 na konci pohon všech kol. Motor V10 o objemu 5,2 litru má výkon 610 koní a je propojen se sedmistupňovou dvojspojkovou převodovkou. Jeho výkon je přenášen na zadní kola, zatímco ta přední pohání každé jeden elektromotor. Třetí elektromotor je připojen k desetiválci. Výkon všech tří pak přidává zážehovému motoru dalších 300 koní navíc. Lithium-ionové baterie jsou umístěné v centálním tunelu. Hmotnost celého pohonu je 250 kg.

Mohlo by vás zajímat:  Policie v Dubaji pořídíla další várku supersportů

Celkový výkon vozu je 910 koní, na stovku se Asterion dostane za tři vteřiny a jeho maximální rychlost je 320 km/h. Do 125 km/h můžete jet pouze na elektromotory. V takovém případě se však Asterion stane předokolkou, vůbec první, která kdy měla znak Lamborghini. Kombinovaná spotřeba je odhadována na 4,2 litru na 100 km a emise CO2 98 g na jeden km.

Osud konceptu ještě není zcela jasný, Lamborghini se rozhodne podle reakcí veřejnosti.

Zdroj: Carscoops.