Lamborghini odhalilo Veneno bez střechy

Na jaře v Ženevě šokovalo Lamborghini laickou i odbornou veřejnost modelem Veneno. V rámci oslav padesátých narozenin značky však nezůstane pouze u kupé, které vznikne ve třech kusech.

Na základech uzavřené varianty totiž Italové postavili i otevřený model, který bude vyroben v celkem devíti kusech. Každé Veneno Roadster vyjde majitele na 3,9 milionu euro bez daně (cca 100 milionů korun). Za tyto peníze je však nabízena protihodnota v podobě automobilu, který se po právu řadí na vrchol automobilové tvorby.

Podobně jako u kupé, i zde je kladen důraz na dokonalou aerodynamiku a závodní křivky. Přední část podle automobilky funguje jako velké aerodynamické křídlo a stejně jako u kupé nechybí „ploutev“ mezi velkým nastavitelným karbonovým křídlem a částí střechy. Pokud byste si chtěli zakrýt prostor nad hlavou úplně, máte smůlu – i přes astronomickou cenu střechu prostě nedostanete. Speciálně pro otevřený model byla namíchána červená barva Rosso Veneno, se kterou skvěle kontrastují černá kola s nízkoprofilovými pneumatikami. 

Oproti kupé přibral Roadster jen 40 kg (celkem 1490 kg), za což vděčí především monokoku a většině dílů karosérie a interiéru z karbonem vyztužených polymerů (CFRP). Pod kapotou se skrývá 6.5litrový dvanáctiválec původem z Aventadoru o výkonu 750 koní, díky čemuž nabízí roadster skvělý poměr váha/výkon na hodnotě 1,99 kg/k. O přenos výkonu na vozovku se stará pohon všech kol a převodovka ISR s celkem pěti různými jízdními módy. Tato kombinace umožní Venenu atakovat maximální rychlost 355 km/h a zrychlit na 100 km/h za 2,9 s. 

Zdroj: Lamborghini