Lamborghini Sesto Elemento bude určené jen na závodní okruhy

Italská automobilka Lamborghini v roce 2010 představila na autosalonu v Paříži supersportovní projekt s názvem Sesto Elemento, jehož karoserie je tvořena především z karbonových dílů a váha vozu nepřesahovala 1 tunu. O jeho výrobě se tehdy neuvažovalo. V plánu bylo vyrobit jen jeden kus, který měl putovat do muzea Lamborghini. 

Nyní však nastala podstatná změna a vedení automobilky Lamborghini se na naléhání fanoušků rozhodlo, že tento model v omezené serii 20 kusů vyrobí. Důležitým faktem především je, že bude supersportovní Lamborghini Sesto Elemento určeno výhradně pro závodní okruhy, takže silniční homologaci u tohoto vozu nečekejte.

Už při představení v roce 2010 model Sesto Elemento vzbudil rozruch a to především díky své váze a výkonnostním parametrům. Italský supersport si totiž zachová svou původní hmotnost, která činí symbolických 999 kilogramů. Tím pádem se jedná o nejlehčí model, který kdy automobilka Lamborghini vyrobila. Pod kapotou vozu by se měl objevit stejný motor, který jsme mohli vidět při premiéře v Paříži, tedy V10 o objemu 5,2 l, jenž je převzat z modelu Gallardo LP 570–4 Superleggera. Výkon a točivý moment vozu se pohybují na hranici 570 koní, respektive 540 Nm. Ve spojení s nízkou hmotností si tak model Sesto Elemento nezadá s vozy Formule 1. Přesně 20 chystaných exemplářů vozu z 0-100 km/h za 2,5 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 320 km/h. Co se týče ceny, ta se bude pohybovat okolo 1,5 milionu eur (v přepočtu asi 37,5 milionu Kč).

Fotografie: Worldcarfans