Land Rover bude své nové vozy vyrábět nedaleko ČR. Kde?

Slovensko se může těšit z výroby nového automobilu. Nejedná se ale o žádnou domácí značku, off-road Defender by v továrně v Nitře měla vyrábět automobilka Jaguar Land Rover. S prvními vozy, vyrobenými v tomto závodě, se na automobilovém trhu počítá ještě do konce letošního roku.

Výroba již začala

Model off-roadu Defender byl sice vyvinut jako většina modelů automobilky v Gaydomu, kde se nachází designerské sídlo Land Roveru, vyrábět se ale bude za hranicemi Velké Británie. Firma si jako místo výroby vybrala svou nově otevřenou moderní továrnu ve slovenské Nitře. Informaci potvrdila i tisková mluvčí firmy Miroslava Remenárová. Výroba nového Defenderu v Nitře oficiálně začala již v říjnu loňského roku a závod počítá, že každý rok bude schopen vyrobit přibližně 150 000 vozidel.

Pokračování v tradici

Nový model Defenderu navazuje na mnohaletou tradici výroby tohoto vozu, který právem patří mezi legendy v kategorii off-roadů. Jeho první model se vyrobil již před více než sedmdesáti lety, v roce 1948. Zajímavostí je, že první Land Rover Defender byl ovlivněn hospodářskou situací po druhé světové válce. V té době se totiž Evropa potýkala s nedostatkem oceli, a tak se tyto vozy vyráběly z hliníku. Původně byl Defender zamýšlen jako užitkový automobil pro farmáře, postupem času se ale díky svým univerzálním vlastnostem stal víceúčelovým vozem pro všechny.

Jen pro úplnost dodejme, že Defender není jediným modelem, který firma Jaguar Land Rover ve slovenském závodě vyrábí, dalším je Land Rover Discovery, a že britská automobilka není jedinou zahraniční automobilovou firmou, která na Slovensku působí, dalšími jsou například francouzský PSA Peugeot Citroën, korejská Kia či německý Volkswagen.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora