Letní jízdy bez klimatizace nemusí být noční můrou, jen stačí změnit návyky

Kdo nemá v autě klimatizaci a chce v létě někam jet, se často zhrozí. Představí si, jak se potí v rozpáleném autě bez možnosti ho ochladit. K tomu se mohou přidávat i zdravotní komplikace a dehydratace. Nic ale není až tak špatné, jak se na první pohled zdá. I léto v autě bez klimatizace se dá zvládnout, jen stačí trochu změnit své pravidelné návyky.

Jezděte ve správný čas

Léto je sice spojeno s vysokými teplotami, ale ty nejsou po celý den stejné. Největší horko panuje v období poledního a během odpoledne. Naopak brzká rána a pozdní večery jsou chladnější. A to je vhodná doba, kdy ve voze bez klimatizace vyrazit. Přece jenom je příjemnější jet v době, kdy jsou teploty i o více než 10 stupňů nižší než o několik hodin dříve nebo později.

Méně slunce, více chladu

Velkým nepřítelem je především slunce. Sluneční paprsky dopadají na automobil a postupně ho ohřívají. Sednout do takového vyhřátého vozu může být velkým utrpením. Řešení se však přímo nabízí – parkujte ve stínu. V době kdy půjdete ke svému vozu, se nemusíte bát toho, že z něho bude rozpálená pec. Horko v něm patrně bude, ale ne takové, jako byste stáli na slunci.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebojte se zatemňování

Čím méně slunce pronikne do interiéru vozu, tím méně se bude ohřívat. Proto nejenom parkujte ve stínu, ale také se snažte okna dostatečně zatemnit. Na zadní okna pomohou různá stínítka, která se prodávají v mnoha variantách. Stejně tak se hodí popřemýšlet nad aplikací speciálních folií. Tuto pomoc využijete nejenom při parkování na slunci, ale také v jízdě ve slunečném počasí.

Udělejte ve voze průvan

Udělat průvan je něco, co vám pomůže nejenom k tomu, abyste zlepšili kvalitu vzduchu. Když tímto postupem dokážete odstranit starý vydýchaný vzduch, dokážete snadno odstranit i ten horký. Při jízdě proto otevřete okénka tak, aby bylo zajištěno, že vzduch bude ve vozidle proudit a daný průvan pomůže k rychlému vychlazení i průběžnému ochlazování.

Zdroj: https://www.skyparksecure.com/blog/stay-cool/