Letní pneumatiky mohou zimním zdatně konkurovat, ale stále se přezouvat vyplatí

Většina českých řidičů víceméně bez reptání poctivě přezouvá z letních pneumatik na zimní a naopak, byť bychom se mohli pozastavit nad tím, jestli nepoužívají příliš sjeté gumy. Přesto se i u nás najdou někteří lidé, kteří povinné přezouvání na sezónní pneumatiky odmítají a tvrdí, že jde jen o způsob, jak podpořit majitele autoservisů a znepříjemnit českým řidičům život prostřednictvím nesmyslného nařízení.

Letní pneumatiky mohou být v zimě bezpečnější

Možná vás překvapí, že se tento názor do určité míry může zakládat na pravdě. Letní pneumatiky mohou být v zimě bezpečnější, ale má to celou řadu háčků. Letní pneumatiky jsou bezpečnější, pokud jsou splněny čtyři základní podmínky:

  • Tyto pneumatiky jsou v naprosto perfektním stavu – správně nahuštěné, nejsou sjeté ani jinak poškozené.
  • Vozovka je stoprocentně suchá.
  • Teplota vozovky i vzduchu neklesne pod -7 °C.
  • Pneumatiky jsou pro daný typ vozu a styl jízdy správně zvolené.
Zdroj obrázku: Pixabay

Přilnavost

Klíčovým ukazatelem bezpečnosti pneumatik je totiž přilnavost. A letní pneumatiky v tomto ohledu za ideálních podmínek kralují, proto jsou konec konců určeny k letnímu provozu, kdy u nás nepanuje žádné extrémní počasí a mokrá vozovka po dešti rychle uschne. Jakmile se však jen trochu zhorší stav vozovky, zimní gumy mají vyšší přilnavost.

Zdroj obrázku: Pixabay

Na sněhu či náledí pochopitelně letní gumy s mělkým dezénem „plavou“ mnohem více než zimní pneumatiky. Ty jsou navíc vyrobeny ze směsi, které mrazivé podmínky vyhovují o poznání více než směsi k výrobě letních gum. Proto je ve výčtu podmínek výše zmíněna i hranice -7 °C, při které podle série nezávislých testů ztrácejí letní pneumatiky přilnavost i na suché vozovce.

Přezouvání má smysl

Zimní gumy jsou naopak univerzální, nabízejí sice o něco méně bezpečnou jízdu za suchých podmínek při hezkých zimních dnech, ale skvěle vám poslouží, pokud nebudou podmínky úplně optimální. A to se v České republice v zimě děje velmi často. V létě pak pochopitelně nemá smysl jezdit na zimních gumách, je lepší znovu přezout.