Letní, zimní a celoroční pneumatiky – jaké jsou rozdíly?

Na první pohled se všechny druhy pneumatik mohou zdát stejné, ovšem výměna zimních pneumatik za letní je důležitá. Liší se počtem drážek, tvarem vzorku i svým složením, díky čemuž jsou vhodné pro danou sezónu.

Letní pneumatiky

Mezi ty nejdůležitější vlastnosti, které nabízí letní pneumatiky, patří vysoká odolnost vůči zahřívání a skvělá reakce i ve vysokých rychlostech. A to i s minimální hloubkou dezénu 1,6 milimetrů. Letní pneumatiky začínají křehnout a ztrácet své jízdní vlastnosti již při teplotách nižších než 7 °C, proto je důležité na zimu přezout. Navíc nabízí nižší spotřebu paliva a vyšší kilometrový nájezd, což je umožněno speciální směsí, která ani ve vysokých teplotách nezměkne.

Zimní pneumatiky

Když přijdou zimní měsíce, je důležité přezout na zimní pneumatiky. Ty umožňují skvělou ovladatelnost na sněhu i zmrzlém asfaltu. Obsahují totiž hodně přírodního kaučuku, který zachovává pružnost i při chladných teplotách. Abyste se mohli na ně v zimě spolehnout, je klíčové mít vhodné pneumatiky. Nejlepší volbou jsou pláště s označením, s alpským symbolem sněhové vločky. Hluboký vzorek a specifické složení poskytne perfektní trakci na sněhu a ledu.

Mohlo by vás zajímat:  Na barvě záleží. O majiteli auta vypoví víc, než sám tuší

Celoroční pneumatiky

Kromě letních a zimních pneumatik se lze setkat také s celoročními. Ty jsou vhodné spíše pro specifické situace, jde totiž o kompromis, který se nehodí pro každého. Celoroční pneu využijete zejména, pokud ročně najezdíte méně než 15 000 kilometrů a nežijete v horských oblastech. V takovém případě nejlépe využijete výhod, které celoroční pneumatiky nabízí. Ovšem, svými jízdními vlastnostmi se nevyrovnají letním pneu v létě a zimním pneu v zimě.

S příchodem letní či případně zimní sezóny je důležité pneumatiky přezout na vhodný typ. Zajistíte tak bezpečnější jízdu vzhledem k počasí a stavu vozovky.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora