Letní, zimní a celoroční pneumatiky – jaké jsou rozdíly?

Dirt,on,the,wheel.,mechanic,holding,a,tire,at,the

Na první pohled se všechny druhy pneumatik mohou zdát stejné, ovšem výměna zimních pneumatik za letní je důležitá. Liší se počtem drážek, tvarem vzorku i svým složením, díky čemuž jsou vhodné pro danou sezónu.

Letní pneumatiky

Mezi ty nejdůležitější vlastnosti, které nabízí letní pneumatiky, patří vysoká odolnost vůči zahřívání a skvělá reakce i ve vysokých rychlostech. A to i s minimální hloubkou dezénu 1,6 milimetrů. Letní pneumatiky začínají křehnout a ztrácet své jízdní vlastnosti již při teplotách nižších než 7 °C, proto je důležité na zimu přezout. Navíc nabízí nižší spotřebu paliva a vyšší kilometrový nájezd, což je umožněno speciální směsí, která ani ve vysokých teplotách nezměkne.

Mohlo by vás zajímat:  Kia předala Autodromu Most 11 nových vozů pro kurzy bezpečné jízdy se zaměřením na rodiny s dětmi

Zimní pneumatiky

Když přijdou zimní měsíce, je důležité přezout na zimní pneumatiky. Ty umožňují skvělou ovladatelnost na sněhu i zmrzlém asfaltu. Obsahují totiž hodně přírodního kaučuku, který zachovává pružnost i při chladných teplotách. Abyste se mohli na ně v zimě spolehnout, je klíčové mít vhodné pneumatiky. Nejlepší volbou jsou pláště s označením, s alpským symbolem sněhové vločky. Hluboký vzorek a specifické složení poskytne perfektní trakci na sněhu a ledu.

Celoroční pneumatiky

Kromě letních a zimních pneumatik se lze setkat také s celoročními. Ty jsou vhodné spíše pro specifické situace, jde totiž o kompromis, který se nehodí pro každého. Celoroční pneu využijete zejména, pokud ročně najezdíte méně než 15 000 kilometrů a nežijete v horských oblastech. V takovém případě nejlépe využijete výhod, které celoroční pneumatiky nabízí. Ovšem, svými jízdními vlastnostmi se nevyrovnají letním pneu v létě a zimním pneu v zimě.

Mohlo by vás zajímat:  Značka přikazující mít zimní výbavu mnohé řidiče překvapí. Netuší, že může platit po celý rok

S příchodem letní či případně zimní sezóny je důležité pneumatiky přezout na vhodný typ. Zajistíte tak bezpečnější jízdu vzhledem k počasí a stavu vozovky.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora