Levnější palivo v Polsku české řidiče láká. Ne každému se ale vyplatí

Young Handsome Adult Man Senior Worker Gas Station Fueling Car

V sousedním Polsku došlo ke snížení DPH na pohonné hmoty a v tu chvíli se cifry na stojanech u benzinových pump výrazně změnily. Ceny rapidně klesly, z čehož se radují nejenom polští řidiči, ale také ti tuzemští. Řada českých řidičů neváhá a plánuje cestu do Polska za levným palivem. Ne každému se ale něco podobného vyplatí.

Nejlépe s prázdnou nádrží

Zajíždět do Polska jenom pro pár litrů se nevyplatí ani tomu, kdo bydlí v pohraničí. Když už se má nájezd na místní benzinku vyplatit, je ideální, aby se k ní přijelo se skoro prázdnou nádrží. Málokomu však vyjde spotřeba tak, aby měl nádrž skutečně skoro prázdnou. A vyjíždět ji jenom tak zbytečně je naprosto kontraproduktivní a v konečném důsledku k žádné úspoře nedojde, jelikož se více projede naprázdno a zbytečně.

Mohlo by vás zajímat:  Jízda autem na dovolenou je ten nejhorší způsob cestování, přesto ho Češi milují

Ideálně z pohraničí

Ti, co bydlí pár kilometrů od hranic, nemusí nad cestou do Polska ani přemýšlet. Těm se to prostě vyplatí. Ti, kteří už bydlí dále, by ale měli zvážit, zda je natankování levného paliva cesta k úspoře. Je totiž nutné započítat i náklady na cestu, které mohou vycházet v jednotkách korun za ujetý kilometr. Reálná úspora nakonec může být pár desítek korun, kvůli kterým je zcela zbytečné marnit čas na cestách.

Zdroj obrázku: Freepik

S autem s pořádnou nádrží

Ne každé auto má natolik velkou nádrž, aby se cesta do Polska vůbec vyplatila. Moderní vozy mají nádrže často poměrně malé, a pokud je třeba absolvovat několik desítek kilometrů cesty a nádrž není zcela prázdná, je na zvážení, zda se něco podobného vyplatí. Mnohdy vůbec ne a oproti tankování u nás takový řidič přijde o peníze i o čas.

Mohlo by vás zajímat:  Řízení v létě je spojené s několika typickými riziky

Hrozí i pokuta

Mnohé řidiče pochopitelně napadne přibalit na cestu do Polska několik kanystrů. Ač se to zdá jako dobrý nápad, v případě kontroly ze strany celní správy dojde k problému. Hrozí doměření daně i pokuta. Povoleno je nad palivo v nádrži převážet maximálně 20 dalších litrů v kanystru. Ne každému se proto vyplatí riskovat.

Zdroj: https://www.celnisprava.cz/cz/crceskebudejovice/tiskove-zpravy/2012/Stranky/preprava-nezdanenych-pohonnych-hmot.aspx, https://www.globalpetrolprices.com/Poland/gasoline_prices/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora