Lití denaturátu do ostřikovačů může způsobit zdravotní problémy i poškodit automobil

Mezi řidiči se rozšířila řada mýtů, polopravd i motoristických pověr. Většinou se týkají zimních měsíců, protože s tímto obdobím se pojí řada problémů, jimž musí řidiči čelit. Mýtem, který má pravděpodobně kořeny v hlubokém socialismu, neboť je rozšířený prakticky ve všech státech bývalého východního bloku, namátkou v Polsku, Maďarsku či Rusku, je, že nemrznoucí směs do ostřikovače lze účinně nahradit denaturovaným lihem.

Na odmražení zamrzlého skla

Těžko říct, zda po denaturovaném lihu řidiči poprvé sáhli z finančních důvodů nebo jednoduše proto, že ve východním bloku nebyla nemrznoucí směs do ostřikovačů nějakou dobu dostupná. Někteří lidé každopádně používají denaturovaný líh také na odmražení zamrzlého čelního skla. Funguje to, ale má to svá ale. Líh by se pokud možno neměl dostat do kontaktu s lakem karoserie, který může poškodit. A protože je líh vlastně jed, není tenhle postup úplně nejšetrnější k životnímu prostředí.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Líh s octem v ostřikovači

Populární je také doma vyrobená směs z denaturovaného lihu a jablečného octa, kterou někteří lijí do ostřikovačů. Faktem je, že tato směs skutečně jen tak nezamrzne, na čištění čelního skla za jízdy se však příliš nehodí. Obvykle totiž zanechává šmouhy, s nimiž si stěrače hned tak neporadí. Než se směs podaří opravdu rozetřít, není jízda úplně bezpečná.

Zdroj obrázku: pixabay.com

A když už jsme u těch stěračů, směs denaturovaného lihu s octem obecně nedělá dobře gumovým součástkám auta, jako jsou třeba různá těsnění nebo právě stěrače. Podle odborníků byste proto na nemrznoucí směsi šetřit raději neměli. I proto, že na internetu můžete snadno koupit směsi české výroby, které jsou o poznání levnější než ty prodávané na pumpách, a přesto stejně účinné a šetrné. Mezi známé a spolehlivé tuzemské výrobce nemrznoucích směsí patří například:

  • Agrimex
  • Classic oil
  • Velvana
Zdroj: Autorský text
Komentáře

O Karel Michalec

Kontakt na autora: [email protected]

Zobrazit více příspěvků autora