Lituje, že není Němec. Díky dotacím mají elektromobily skoro zadarmo

Být Němec nyní znamená nejenom slušně vydělávat, ale i mít možnost koupit si elektromobil skoro zadarmo. Díky dotacím, které místní vláda schválila a díky kterým lze pořídit elektrické auto skoro za hubičku. Podpora ze strany Německa má být platná až do konce roku 2021 a už nyní se ukazuje, že daná zvýhodnění neváhá využívat mnoho Němců, kterým elektrické auto konečně dává ekonomický smysl. Dokonce může být i výhodnější, než v případě klasického spalováku.

Dohromady 9 tisíc euro

Kolik mohou Němci získat ve formě dotace na elektromobil? Suma je to skutečně obrovská, jelikož nákup elektrického auta je dohromady dotován částkou až 9 000 euro. Z toho 6 000 euro zaplatí samotný stát, tedy Německo jako takové. K tomu se přidávají další 3 000 euro, ve formě slevy od automobilky. V přepočtu na naše, je to k aktuálnímu kurzu je to dohromady kolem 240 000 Kč, tedy téměř čtvrt milionu korun.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ty nejlevnější jsou skoro zadarmo

Díky této dotaci mohou některé z elektromobilů vyjít skutečně na pakatel a být jasným důvodem, proč někteří místo spalovacího motoru zvolí právě elektřinu. Krátce jsme nahlédli do německého vyhledávače, a nestačili jsme se divit tomu, za kolik se nové elektromobily nabízely. Příkladem může být:

  • Renault Zoe Life R110 Z.E.40 – 9 357 € (netto)
  • Peugeot iOn Modell 2018 – 9 474 € (netto)
  • Citroën C-Zero – 9 904 € (netto)
  • Volkswagen up! up e-up! 61kW – 10 259 € (netto)

Dotace na běžná auta

Německé dotace na elektromobily jsou navíc určené hlavně na financování v podstatě běžných elektromobilů, jelikož maximální pořizovací cena nesmí překročit sumu 40 000 Eur, tedy zhruba jeden milion korun, v přepočtu na naše. V tomto směru se dá samozřejmě očekávat i to, že řada automobilek své elektromobily zlevní tak, aby se pod tuto hranici dostaly a ty se rázem staly pro zájemce o elektřinu zajímavější. Tyto kroky by tak mohly výrazně zvýšit podíl elektromobilů na německých silnicích, který je zatím stále za očekáváním.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora