Lodní kontejnery ze dna moře ukrývaly automobilový skvost ve stavu který málokdo čekal

33

Možná jste zaznamenali zkazky o lidech, kteří prodávají vyčištěné auto, které předtím utopili. Ať už během povodní, nebo třeba při nehodě v podzemních garážích. V Austrálii však z oceánu vylovili dva Chevrolety Silverado, které byly utopené doslova a do písmene. V lodním kontejneru, který spadl přes palubu velké zásobovací lodi, strávily obě auta dlouhých dvaadvacet měsíců.

Zdroj obrázku: Australian Maritime Safety Authority

Náklad přes palubu

Oba dva trucky byly spolu s dalším nákladem z USA přepravovány na lodi YM Efficiency, když ji u břehů Austrálie překvapila silná bouře. Loď i s posádkou naštěstí vyvázla bez úhony, ale do moře spadlo hned několik velkých kontejnerů včetně toho, ve kterém byla zaparkována obě auta. Podle vyšetřování australské vládní komise pro bezpečnost dopravy bylo na vině přetížení zádi lodi v kombinaci s nesprávným ukotvením nákladu. Přes palubu kvůli tomu popadalo hned 81 kontejnerů.

Mohlo by vás zajímat:  Správným stylem jízdy se lze výrazně přiblížit i papírové spotřebě
Zdroj obrázku: Australian Maritime Safety Authority

Chevrolet Silverado

Při nehodě Chevrolety Silverado ukázaly, o jak bytelná a kvalitní auta se jedná. Volný pád na mořskou hladinu a následně pobyt na dně ve hloubce 120 metrů, navíc vzhůru nohama, pochopitelně stavu aut nikterak neprospěly. Autům popraskala všechna okýnka a byly plné vody. Přesto je pravděpodobně bude možné opravit a zařadit do provozu, a to i v drsných podmínkách australského vnitrozemí.

Chevrolet Silverado na českých silnicích obvykle nepotkáte, v České republice se v současnosti ani oficiálně neprodává. Tenhle robustní pickup s pohonem 4×4 je stvořen pro jízdu v náročných terénech. Zájemci však mohou koupit ojeté vozy, případně se pro Chevrolet Silverado vypravit do zahraničí, například do sousedního Německa. Základní charakteristiky stávající generace těchto vozů jsou:

  • Motor: naftový osmiválec Duramax o objemu 6,6 l a výkonu 445 koní
  • Objem nádrže: 98 nebo 129 l
  • Převodovka: manuální pětistupňová
  • Hmotnost vozu: 2 176 až 2 272 kg
Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora