Má velikost kol dopady na jízdu v zimě? Překvapí vás, jak velké mohou být rozdíly

Jízda automobilem v zimě je něco, co mnoho řidičů během posledních listopadových dnů straší. Vůz má ve změněných přírodních podmínkách zcela jiné vlastnosti a ne každý si s tím dokáže poradit. Neméně důležitý je v tomto ohledu také přechod na zimní gumy, které mají řidičům ulehčit a zmírnit výskyt problémů.
Možná vás to překvapí, ale i velikost kol hraje při výběru zimního přezutí svou roli. A celkem podstatnou. Zkusme si proto porovnat rozdíly mezi 16-, 17- a 18 palcovými koly.

Jízda na sněhu

Dle testování Jonathana Brensona z Tyre Reviews vychází najevo, že pro běžné řidiče jsou pro jízdu na sněhu nejvíce vhodná kola 17 palcová.
Použití šestnáctek sice znamená nejvyšší rychlost, testovací automobil byl však výrazným způsobem více přetáčivý, což každému řidiči nemusí vyhovovat.
18 palcová kola se od 17 palcových příliš neliší, ovšem vůz se zdá při jejich použití lehce nevyvážený.

17 palcová kola se tedy nakonec ve sněžném souboji vyšplhala na přední příčku.

Jízda na mokru

Co se týče brzdění na mokru, naprosto propadávají 18 palcová kola. V tomto ohledu se opět do popředí dostávají 17 palcová.
Samotná ovladatelnost vozu mluví ve prospěch předtím propadlých 18 palcových kol, které se při jízdě nejvíce podobají letním pneumatikám. V těsném závěsu se drží 17 palcová kola.
Subjektivní vnímání poté jasně mluví v neprospěch kol s nižším průměrem, díky nimž mají vozy sklony k nedotáčivosti.

Proto opět nezbývá nic jiného, než pogratulovat střední cestě, tedy 17 palcovým kolům, k těsnému vítězství.

Jízda na suchu

Při jízdě na suchu ve většině oblastí dominují 18 palcová kola, těsné stíhané 17 palcovými.
Šestnáctky se tedy opět nedočkaly mnoha pochvalných slov, i když jejich užití může nabídnout řidičům komfort, jelikož lépe odfiltrují silniční nerovnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Hyundai spolupracuje s Celní správou

Závěr – zlatou střední cestou ke spokojenosti

Sousloví o zlaté střední cestě tedy své uplatnění nachází i v oblasti výběru velikosti kol pro váš automobil na zimní období.
Z výsledků testů vyplývá, že 17 palcová kola jsou neuniverzálnější a nejlépe pracují v situacích, kterým je řidič během zimy vystaven.
Je pochopitelné, že pro každý automobil je ideální velikost trochu jiná, nicméně se vždycky vyplatí udělat kompromis, než pořídit skutečně malá kola. Tím spíš, čím levnější pneumatiky koupíte.

Rozdíly u méně kvalitního přezutí se budou v závislosti na situaci značně prohlubovat.

Komentáře