Madla nad okýnkem nabízí i netradiční využití, o kterých nemají mnozí ani ponětí

Dnešní automobily mají celou řadu více či méně užitečných vychytávek nebo funkcí. Mezi známou klasiku rozhodně patří také madlo v interiéru mnohých aut. Nejdeme ho v oblasti nad okénkem dveří téměř pod střechou vozu. Jakou funkci vlastně má, k čemu slouží primárně a na jaké využití někteří často ani nepřišli?

Nastupování a vystupování

Existence daného madla, jednoduché rukojeti, může mnohým lidem pomoci při nastupování do vozu nebo vystupování. Pokud mají horší pohyblivost, stačí se chytit madla. Díky němu mohou plynuleji dosednout na sedadlo nebo se naopak ze sedadla lépe zvednout. I když na první pohled vypadají dané rukojeti jednoduše a chatrně, váhu člověka by měly dokázat udržet.

Bezpečnost během jízdy

Při sportovnější, agresivnější jízdě hrozí, že pasažéři budou „létat“ z jedné strany na druhou. Řidič se v takovém případě drží volantu, a tak se jeho tělo příliš nepohybuje. Ti ostatní se ale mnohdy nemají kde držet. V těchto situacích jim pomůže toto madlo. Hlavně při průjezdu zatáčkou jim pomůže udržet tělo na svém místě. Nehrozí tak, že by se spolujezdec naklonil třeba až k samotnému řidiči, a tím ohrozil bezpečnost celého manévru.

Zdroj obrázku: Freepik

Zastínění interiéru

Kdo má děti, ten dobře ví, jak se dá jednoduché madlo nade dveřmi použít. Stačí kousek textilie, nejčastěji pleny, která se uváže k danému madlu a svěsí se dolů. V tu chvíli poskytne dítěti ochranu před přímým sluncem. Jde o jednodušší řešení než zachytit plenu do otevřeného okénka, jak je mnohdy na silnicích vídáno.

Převoz věcí

Některá madla jsou vybavena také drobným háčkem. Je jasné, že ten slouží k možnému pověšení věcí, které by se při transportu neměly zmačkat. Nemusí se ale věšet jenom na daný háček. Třeba ramínko s oblečením lze pověsit i za samotné madlo. Jednoduše, rychle a bez nutnosti investic do speciálních držáků na obleky, které lze v autech mnohdy vídat.

Zdroj: https://www.mentalfloss.com/article/641640/real-reason-cars-have-grab-handles-above-doors

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora