Majitelé elektromobilů se stále setkávají se stejnými předsudky

Electric Car Sharging Station Echarging Slot Vehicle Background Charging Electric Car

Kdo má dnes elektromobil, může se stále ještě pokládat za průkopníka individuální dopravy budoucnosti. Zatímco v sousedním Německu elektromobilů přibývá jako hub po dešti, Češi k nim zatím mají spíše odmítavý postoj. A nejen proto, že elektrické modely většinou stojí zhruba dvojnásobek toho, co musí zaplatit zájemce o model od stejné automobilky s konvenčním spalovacím motorem. Elektromobily stále ještě vnímáme jako experimentální technologii, která má celou řadu nedostatků a je nám vnucována zvnějšku. Těmto dotazům pak čelí většina jejich majitelů prakticky denně.

Mohlo by vás zajímat:  Policie v civilních vozech ještě víc splyne s davem. Hříšníky nově chytá v BMW 540i xDrive Touring

Jsi nějaký ekoterorista?

Většinová populace má skutečně elektromobily spojené hlavně s různými klimatickými protesty a útoky ekologických aktivistů na automobily se spalovacími motory, případně aktivitami, jako je hnutí za snížení maximální povolené rychlosti ve městech na 30 km/h. Drtivá většina majitelů elektromobilů si však toto auto pořídila hlavně proto, že má minimální provozní náklady a s ohledem na jejich potřeby je praktické.

Zdroj obrázku: Freepik

Už ti degradovala baterie?

Podle všeobecného přesvědčení by měla maximální kapacita baterie rychle degradovat a nejdéle po dvou třech letech skončit na zlomku své původní výdrže. A tak by z auta, které má být schopné urazit na jedno dobití třeba 600 kilometrů, mělo být vozítko, které svede sotva dojet na nákup a zpátky. Faktem nicméně je, že výrobci dnes dávají na baterii garanci 8–10 let.

Mohlo by vás zajímat:  Klasický automobil vydrží v bezvadném stavu díky správnému skladování

Víš, že stejně jezdíš na uhlí?

Ověřit, odkud reálně pochází elektřina, která auto dobíjí, není pro majitele elektromobilu snadné. Ale jak je zmíněno výše, většina z nich nesáhla po elektromobilu kvůli svému přesvědčení, že taková auta spasí svět, ale prostě proto, že jim elektromobil přijde praktický a výhodný. Energetický mix by se pak měl v rámci celé Evropské unie postupně přeorientovat na obnovitelné a ekologické zdroje, nicméně tento proces bude trvat ještě dlouhá léta.

Zdroj: https://www.epa.gov/greenvehicles/electric-vehicle-myths
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora