Majitelé vozů s klimatizací mají nejvyšší čas věnovat jí pozornost. Opomíjené úkony se mohou vymstít

Podle meteorologů zima sice pomalu, ale jistě odchází. Teploty začnou stoupat, což pro motoristy kromě jiného znamená také to, že začnou používat i klimatizaci. Zjistit v horkých dnech že nefunguje, nebo se objevují problémy, není nic příjemného. Proto přichází ten pravý čas k tomu, začít se jí adekvátně věnovat. Jak konkrétně a co je třeba před nástupem léta provádět?

Věnujte se proudění vzduchu

Sice zmiňujeme nezbytné úkony určené pro majitele klimatizací, ale i pokud ji nemáte, myslete na to, že proudění vzduchu do vašeho vozu byste se měli nezbytně pravidelně věnovat také. Základem by měla být minimálně výměna kabinového filtru a celková kontrola, zda se někde nenacházejí nečistoty, plísně a další nežádoucí prvky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zkontrolujte funkčnost

Druhým krokem by měla být kontrola funkčnosti. Jakmile začnou teploty stoupat, postavte vůz na sluníčko, nechte ho ohřívat a později také zatopte. Obratem aktivujte klimatizaci a snižte teplotu. Pokud znatelně cítíte, že vzduch z výdechů fouká ledový a interiér se ochlazuje, je s největší pravděpodobností vše v pořádku. Pokud není chlazení takové, jak očekáváte, bude na místě návštěva specializovaného servisu.

Použijte dezinfekci

I když klimatizace po spuštění nezapáchá, je na místě provést dezinfekci celého systému. Kvůli tomu dnes není nutné do servisů. V prodeji jsou různé dezinfekční spreje, které se nastříkají do interiéru auta, zapne se vnitřní cirkulační okruh a účinná látka se nechá působit. Tento postup by měl snadno odstranit zápach, bakterie, plísně a další nežádoucí mikroorganismy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Navštivte servis

I klimatizace v autě by měla být pravidelně servisována odborníkem. Podle některých nejlépe v intervalu dvou let. Každé dva roky je proto na místě navštívit profesionála, který systém důkladně zkontroluje, zjistí stav chladiva, odhalí případné netěsnosti a postará se o to, aby klimatizace opět minimálně po následující dva roky fungovala tak, jak má.