Malajský Proton má po čínské finanční pomoci velké plány. Každý rok 1 nový automobil

Malajská automobilka Proton byla založena už v roce 1983 a dlouho byla jediným výrobcem vozů v této zemi. Postupně začala expandovat i do řady dalších zemí. Vzhledem ke globalizaci však její modely nedokázaly držet krok s konkurencí a Proton se několikrát blížil bankrotu. Pomocná ruka přišla z Číny, od automobilky Geely, která koupila téměř poloviční podíl – konkrétně 49,9 procent. A právě to pomáhá malajskou automobilku znovu nastartovat. Její plány jsou celkem ambiciózní.

Každý rok 1 nové auto

Plány automobilky jsou jasné. Každý rok chce představit 1 nový model. Tím letošním představeným v roce 2019 má být model Proton X70. Jaké budou ty další? To automobilka záměrně neprozradila, ale ukázala určité obrysy, ze kterých je možné určitý vývoj odvodit. Modelem představeným příští rok by měl být s největší pravděpodobností vůz Proton X50, který bude postaven na základech čínského modelu Geely Binyue. Zde je patrný jasný trend využít současného zájmu o vozy SUV.  Vozem pro rok 2021 by měl být podle hrubých obrysů sedan a to dává tušit, že by se mohlo jednat o tolik potřebnou novou generaci vozu Proton Preve. I zde s největší pravděpodobností využito čínské pomoci a auto bude postaveno na základech modelu Geely Binrui.

Co očekávat další roky?

Zde už nejsou odhady tak snadné, jelikož možných kandidátů je hned několik. Podle obrysů karoserie vozu pro rok 2022 by se mohlo jednat o nový model Proton Perdana, popřípadě Proton Persona. Pravděpodobnější je spíše první varianta, která by mohla být odvozena od modelu Geely Borui. Poslední vůz z dlouhodobého plánu se má představit v roce 2023 a podle charakteristiky půjde o SUV. Vzhledem k tomu, kolik let uplyne od letošního modelu X70 se dá předpokládat, že půjde právě o tento vůz, tedy novou generaci Proton X70.

Mohlo by vás zajímat:  Renault představil nového krále Nordschleife

MPV chybí

Zajímavostí je určitě fakt, že v dlouhodobém výhledu zcela chybí model MPV. Přitom Čína má k dispozici vůz Geely Jiaji, na jehož základech by mohlo být auto postaveno. Otázkou zůstává, zda s ním Proton vůbec nepočítá, nebo si ho nechává jako možné eso v rukávu, které bude představeno úplně mimo dlouhodobé plány.

 

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora