Málokdo umí nastavit ve voze správnou teplotu. Obsluha základních tlačítek je přitom banální

V autě chceme nejenom dojet z bodu A do bodu B. Chceme se v něm také cítit komfortně. Kromě jiného na to má vliv také teplota. Proto v létě chladíme klimatizací a v zimě ohříváme pomocí topení. I když se vše zdá jako snadný úkon, ne každý dokáže správně ovládat jednotlivá tlačítka. Výhodu mají majitelé vozů s automatickou, ještě navíc dvou nebo třízónovou klimatizací. Každý pasažér si jednoduše nastaví teplotu a o vše ostatní se postará auto. Ne každý ale takto moderní vůz má.

Dosažení optimální teploty

Když k autu přijdeme v zimě, v tuhých mrazech, nebo naopak v létě v tropických dnech, je v interiéru nesnesitelně. V takovém případě pochopitelně potřebujeme dostat teplotu na optimální hodnoty co možná nejdříve. Základem je proto dát topení na maximum, klimatizaci na minimum a čekat. Ve chvíli, kdy v autě začíná být snesitelněji, je vhodné zapnout vnitřní okruh vzduchu. Auto nebude brát ledový nebo horký vzduch z exteriéru, ale ten optimálnější teploty zevnitř. Zchladit nebo ohřát na požadovanou teplotu bude jednodušší.

Zdroj obrázku: Freepik

Nalezení správné teploty

Mnoho lidí dělá tu chybu, že s ovládáním topení a klimatizace během jízdy neustále manipuluje. Kolečkem pro regulaci teploty otočí na jednu stranu, a když jim začíná být nekomfortně, otočí jím na stranu druhou. A stále dokola. To je ale chyba. Správné je postupnou regulací hledat optimální nastavení tak, aby z výdechů foukal přesně takový vzduch, jaký chceme. Prvotní správné nastavení může vydržet i celou jízdu.

Nastavení výdechů klimatizace

S čím má mnoho řidičů také velký problém, to je správné nastavení výdechů klimatizace. Základem je, aby vzduch nefoukal přímo na nás, na náš obličej. Platí to především v případě klimatizace. U té je vhodné nastavit foukání v rámci celého auta. U topení se může jako lepší volba jevit spodní foukání, takzvaně na nohy. Ty nebudou studené a teplý vzduch obecně stoupá vzhůru, takže tímto způsobem lze bez problémů vyhřát celý automobil.

Zdroj: https://rustyautos.com/turn-on-the-heater-in-my-car/, https://www.thrillist.com/cars/nation/how-to-cool-off-a-hot-car-quickly

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora