Martin Prokop v Německu sedmý

Po páteční první etapě pokračovala Rallye Deutschland sobotním a nedělním programem dvanácti rychlostních zkoušek na 221 ostrých kilometrech. Martin ProkopJanem Tománkem v barvách Jipocar Czech National Teamu byli po nepříliš vydařeném vstupu do soutěže desátí, s čím se rozhodně nehodlali spokojit. Cíl soutěže spatřila česká posádka Fordu Fiesta WRC v neděli po poledni nakonec na sedmém místě celkové klasifikace a veze si domů šest cenných bodů do tabulky jezdců, spolujezdců i týmů. 

Martin Prokop víkendové dění komentuje: “V sobotu panovalo dle očekávání velice proměnlivé počasí, kde se podmínky výrazně střídaly nejen mezi jednotlivými erzetami, ale přímo mezi průjezdy jednotlivých jezdců v rámci stejného úseku. Hustý déšť a potoky vody na trati střídalo prudké slunce a osychající asfalt, což bylo náročné i na volbu pneumatik. V sobotu se čekalo hlavně na to, co se odehraje na nejdelší vložce ve vojenském prostoru a dá se říci, že snad všichni kromě Ogiera jeli vcelku opatrně a upínali své síly a nasazení právě na test Panzerplatte Lang. Mě se během dopoledne podařilo dostat celkem do tempa a otřepat se po pátečním protrápeném dni a právě tu nejdelší vložku jsem si nejenom užil, ale zajel i slušný čas. Auto fungovalo výborně a pneumatiky byly dobré. Jinak kvůli rozestupům v pořadí nebylo moc co vymýšlet, snad nás může těšit pár dobrých časů na úrovni Kubici a dalších továrních jezdů a také jsme doufám potěšili i nemálo českých fanoušků, kteří sem přicestovali. Snažili jsme se také srovnat s časy Evanse, se kterým většinou dokážeme jet, ale tady byl velice rychlý a dostal ze svého Fordu maximální výkon. Francouz Bouffier, který byl v sobotu ráno naším nejbližším rivalem, jen 32 vteřin před námi, se nakonec vyřadil havárií sám, ovšem po pravdě – stahovat jeho čas bylo pro nás takřka nemožné. V neděli ráno byly na trati velice těžké podmínky v podobě nízkých teplot a mokrých úseků, na což doplatilo i několik posádek před námi. Ani nám se nevyhnula pořádná krizovka, kdy jsme se asi tři kilometry po startu první ranní erzety ve veliké rychlosti přetočili při průjezdu přes horizont a málem se zřítili do vinice. Prostě najednou jsem auto neřídil a jen čekal, co bude… Po této ledové sprše jsme nedělní program a dokončovali již jízdou na jistotu a celkové sedmé místo tak beru jako slušný výsledek a dobrý bodový příděl.“ 

Manažer Quirin dodává: „Po nepříjemnosti z tréninku, kdy byl Martin kvůli štípnutí vosy převezen na pár hodin do nemocnice a po celkem nevydařeném pátku je sedmé místo a několik slušných dílčích časů pro nás nakonec dobrý výsledek. Byla to náročná soutěž i s přispěním faktoru proměnlivého počasí. Rovněž mám radost z našeho druhého auta, které tu jelo pod hlavičkou Slovakia World Rally Teamu. Jaro Melichárek se s každým závodem a přibývajícími soutěžními kilometry zlepšuje. Jeho čtrnácté místo je v této konkurenci velmi hodnotné.“ 

Konečné výsledky Rallye Deutschland 2014: 

Mohlo by vás zajímat:  Ford F-150 ve sportovní edici Tremor

1. Neuville T. – Gilsoul N. (Hyundai i20 WRC) 3:07:20,2
2. Sordo D. – Martí M. (Hyundai i20 WRC) +40,7
3. Mikkelsen A. – Floene O. (Volkswagen Polo R WRC) +58,0
4. Evans E. – Barritt D. (Ford Fiesta RS WRC) +1:03,6
5. Hirvonen M. – Lehtinen J. (Ford Fiesta RS WRC) +1:10,5
6. Ostberg M. – Andersson J. (Citroën DS3 WRC) +1:22,7
7. PROKOP M. – TOMÁNEK J. (FORD FIESTARS WRC) +4:52,8
8. Kuipers D. – Buysmans R. (Ford Fiesta RS WRC) +9:18,1
9. Tidemand P. – Axelsson E. (Ford Fiesta R5) +11:35,4
10. Tänak O. – Mölder R. (Ford Fiesta R5) +11:37,2 

Dalším podnikem MS v rally, kterého se Jipocar Czech National Team zúčastní, je říjnová Rallye de France, když dřívější soutěž v Austrálii tak jako v posledních sezonách vynechá. 

V průběžném pořadí MS jezdců si Martin Prokop nadále drží devátou pozici, Jan Tománek je v žebříčku spolujezdců desátý. Mezi týmy a konstruktéry je Jipocar Czech National Team, nasazující pouze jedinou posádku, na šestém místě.

Zdroj: Martin Prokop