Matyáš: Když někomu povím, jakými způsoby snižuji spotřebu svého auta, jenom se mi směje a má mě za podivína

Vysoká spotřeba mě trápila hodně dlouho, ale od chvíle co jsem se naučil několik triků, je to mnohem lepší. Bohužel ve svém mám pověst spíše podivína. Zvlášť, když chci někomu poradit, aby podobnou věc taky zkusil, jelikož může ušetřit. Obvykle to končí tím, že na mě lidé koukají jako na blázna, který se snaží šetřit palivo, ale výsledek nestojí za nic. Dle mých výpočtů ale jezdím skutečně za méně a za několik let ušetřím pěknou sumičku.

Používám osvědčené triky

K úspoře paliva nepoužívám nic, co by nebylo známé. Nechápu, proč se tomu většina lidí tak vyhýbá. Stačí pár drobností a spotřeba klesne více, než si dovedou představit. Taková zbytečná zátěž v autě je snad to nejhorší. Proto nikdy nevozím nic, co nepotřebuji. A v nádrži mám maximálně deset litrů. Kdyby byla plná, jsou to zbytečné desítky kilogramů zátěže, které se na spotřebě podepíší.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A má jízda? Rozvážná. K semaforům a křižovatkám vždy dojíždím stylem plachtění. Dodržuji i maximální povolenou rychlost a mimo obec nebo na dálnicích klidně jedu i o něco déle. Proč? Nikam nespěchám a vím, že vyšší otáčky a vyšší odpor vzduchu se zkrátka negativně podepíší na tom, že auto více žere.

A nezapomínám ani na to, že není nezbytné používat všechny ty elektronické doplňky, jako je ohřev volantu, sedadel, nebo třeba i klimatizace. Bez toho všeho se klidně obejdu. V létě pootevřu okénko, v zimě jedu v bundě.

Ušetřím, i když mi to ostatní moc nevěří

Díky tomu všemu skutečně dokážu šetřit a podle palubního počítače mám spotřebu skoro stejnou, jako je uvedena v papírech. Komukoliv to ale řeknu, tak mi buď nevěří, nebo se mi směje. Přitom to není nijak velké omezování, nejsou potřeba žádné investice, a za peníze co palivu ušetřím, si můžu koupit něco pěkného a zajímavého. A nemusím všude říkat, že jsem si koupil auto, které má spotřebu o tolik větší, než na jakou mě lákal výrobce. Také ji mám sice vyšší, ale jen lehce.

Zdroj: Článek byl zpracován na základě příběhu našeho čtenáře
Máte příběh, který by mohl zajímat i ostatní? Napište nám a podělte se s ním. Zpracujeme ho a publikujeme na našem magazínu. Byla by škoda, nechat si ho jen pro sebe.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora