Mercedes svolává některá svá auta do servisů! Jaký je důvod? Jsou to emise. Bude tu další kauza?

Nové emisní limity trápí automobilky čím dál více. Mnohé z nich kvůli tomu musely překopat téměř celou svou výrobu a vrhly se na masivní výrobu elektromobilů. Některé dokonce vsadily na elektromobily úplně vše, aby se s přísnými emisními limity vypořádaly. Mercedes má v tomto směru ovšem trochu průšvih, neboť většina jeho automobilů má v sobě zabudováno něco, co může celou situaci ohledně emisí dosti zkomplikovat.

Svolávací akce kvůli špatnému softwaru

V německé automobilce Mercedes-Benz to v současné době poněkud vře. Přišlo se zde totiž na problém, který by v případě neřešení, měl do budoucna pro automobilku pravděpodobně i katastrofální následky. Uchyluje se tedy ke svolávací akci, která by případnému problému měla zabránit.

O jaký problém se jedná? A jakou akci automobilka plánuje? U modelu GLK 220 CDI se totiž v souvislosti s emisními limity přišlo na to, že právě tento model v sobě obsahuje software, který dokáže emisní limity nějakým způsobem obcházet. To by byl samozřejmě velký problém, neboť případné pokuty za porušení emisí by byly obrovské.

Desetitisíce aut do servisu

Automobilka se tedy uchyluje ke svolávací akci. Do svých autorizovaných a specializovaných servisů proto svolává desetitisíce vozů tohoto modelu, aby nevhodný software odstranila. Úkol to není snadný, neboť ne ke všem majitelům tohoto modelu, se tato informace může donést.

Ministerstvo dopravy v hlavní roli

Tím, kdo celou svolávací akci nakázal bylo německé ministerstvo dopravy, které na nevhodný software přišlo. Rozhodlo o tom, aby automobilka Mercedes celou akci svolala, a nařídilo jí, aby do svých servisů svolaly asi 60 000 vozů tohoto typu. Ne ovšem všechny, svolání se týká jen modelů GLK 220 CDI, které byly vyrobeny v letech 2012 až 2015. V servisu by pak měl být:

  • v první řadě upraven jejich motor,
  • a následně vyměněn celý nevhodný software.
Mohlo by vás zajímat:  Nissan Leaf - elektromobilová evoluce

Jak už bylo zmíněno, tento software je nevhodný hlavně z toho důvodu, že určitým způsobem dokázal nastavit motor tak, aby budoucí přísné emisní limity mohl obcházet. To by samozřejmě bylo v rozporu s celkovým nařízením o emisních limitech. Automobilka by tedy měla poslechnout a všechny vozy svolat.

I přes to, že samotný Mercedes tuto informaci potvrdil, nesouhlasí s ní. Připravuje se tak proti rozhodnutí ministerstva v nejbližší době odvolat. Automobilka by ráda i nadále spolupracovala s regulačními orgány, které by jí mohly pomoci dokázat nepravdivost tvrzení ministerstva.

Nevhodný software v dalších modelech

Doposud ovšem není jasné, jak to celé bude ještě probíhat. Ukazuje se totiž, že motory s tímto nevhodným softwarem se nevyskytovaly jen v uvedené řadě, ale prostupovaly také i jinými typy aut. Konkrétně šlo o celou paletu nejrůznějších vozů této značky. Podle německého tisku tak v současné době zkoumají německé regulační úřady i tyto další modelové řady. Mercedesu se to tím pádem trochu komplikuje, a uvidí se, jak to celé dopadne.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora