Mercedes ukázal ve Frankfurtu i několik alternativních vozidel

Mercedes stále pracuje na hledání alternativ v automobilovém světě. Ve své nabídce už má elektrický supersport, plynovou třídu E nebo plug-in hybridní limuzínu. K těmto modelů se brzy přidá elektrické MPV třídy B a auto, které bude umět jezdit bez řidiče

Taková bude již brzy realita v podobě Mercedesu třídy S Intelligent Drive. Toto výzkumné vozidlo totiž v srpnu tohoto roku dokázalo ujet 100 km dlouhou trasu z Mannheimu do Pforzheimu úplně samo. Jak uvádí tisková zpráva, nejednalo se o nějakou uzavřenou trasu, nýbrž o silnice ve i mimo město, kde se autonomní třída S musela vypořádat s křižovatkami, semafory, kruhovými objezdy a samozřejmě hustým provozem.

Mohlo by vás zajímat:  Mazda představila nový diesel pro model 2

Na 100 km dlouhé cestě se spolu s Mercedesem podílela třeba i Nokia, jakožto specialista na 3D mapové podklady, které finská společnost dokázala upravit přesně pro potřeby automobilu bez řidiče. Třída S Intelligent Drive je dále vybavena stereo kamerou, barevnou kamerou (pro rozpoznání semaforů), čtyřmi radary pro krátkou vzdálenost a třemi radary pro dlouhou vzdálenost. Využívána jsou data GPS.

Druhou „alternativní“ novinkou je elektrický Mercedes-Benz třídy B Electric Drive. Ten znají již Američtí zákazníci, v Evropě se ale jedná o novinku. Pod kapotou se usídlil elektromotor o výkonu 177 koní s točivým momentem 340 Nm, který získává energii z lithium-iontových baterii o nespecifikované kapacitě. Baterie jsou umístěny pod podlahou vozu. Na 100 km/h je MPV za 7,9 s, maximální rychlost elektrického „béčka“ je omezena na 160 km/h a dojezd je zhruba 200 km. Nabíjení může probíhat ze zásuvky o napětí 400 V, což trvá zhruba 1,5 hodiny. 

Mohlo by vás zajímat:  Ford odtajnil výkon Focusu RS

Oproti klasické třídě B má elektrická verze mírně pozměněnou přední část s LED diodami pro denní svícení, upravené prahy dveří a především válečné zbarvení. Uvnitř poznáte elektrickou verzi od běžné snad jen díky novým budíkům a displeji na středové konzoli, který ukazuje informace o pohonu automobilu. Specialitou je internetová stránka Vehicle Homepage, díky které bude moci řidič pomocí počítače nebo chytrého telefonu sledovat nabití baterií či aktuální dojezd. 

Zdroj: Mercedes-Benz