Měsíc neměl STK a spoléhal na nálepku. Policejní kontrola ho vyvedla z omylu

Možná jezdíte bez platné STK, ani o tom nevíte. Mezi řidiči totiž koluje řada mýtů, které se týkají toho, do kdy STK platí. Pro mnohé je určujícím znamením nálepka vylepená na registrační značce. Ta je však spíše orientačním pomocníkem, protože roli hraje úplně něco jiného. Toto jsou seznamy hlavních mýtů, které o platnosti technické kontroly kolují a které mohou překvapit i vás. Buďte rádi, že při čtení tohoto článku a ne při policejní kontrole.

Platnost do konce měsíce

Velmi známý mýtus, který není pravdivý. Řada lidí si myslí, že pokud má na nálepce z STK vyražen například červenec, tak mu kontrola končí až k poslednímu dni tohoto měsíce. To ale není pravda. Končí k datu, které je uvedeno ve „velkém techničáku“. Pokud by tedy kontrola končila 1.7., tak řidič který spoléhá na tento mýtus může jezdit bez technické klidně celý jeden měsíc.

Policie přesný termín nezjistí

Jedním z mýtů je i to, že když veliký techničák nevozíme v autě a nemusíme ho ukazovat, policie nemá šanci zjistit, do kdy nám přesně technická platí. A tak může být policista přesvědčen, že i když končí v tomto měsíci, může být stále platná. I toto je samozřejmě velký omyl. Policista se ani na nálepku dívat nemusí, jelikož podle registrační značky vaše auto během chvíle prolustruje. A mezi zjištěné informace patří i přesné datum toho, kdy vám končí STK.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sankce jsou spíše menší

Pokud jde o sankce spojené s policejní kontrolou, tak ano. Rozumný policista může pár dní dokonce řešit i možnou domluvou. A když ne, jsou to maximálně nižší tisíce, které za tento přestupek hrozí. Tohoto faktu se lidé drží a netuší, že je tu ještě jeden problém. A to pojišťovna. Pokud dojde k nehodě s vozem bez STK, dostáváte se do velkých finančních problémů. Ano, sankce od policie při kontrole jsou spíše menší, ale obecně se může taková jízda prodražit. Takže pozor i na tento mýtus.

Mohlo by vás zajímat:  Kamarád jí požádal o pomoc. Teď je vyšetřována za pojistný podvod

Existuje doba hájení

Nic takového samozřejmě neexistuje a je to další mýtus. Dokonce pácháte přestupek i tehdy, když vyrazíte na STK hned následující den po tom, co vám technická končí. I těch pár hodin mezi půlnocí a vaší cestou už se bere jako porušení vašich povinností. A jak je uvedeno výše, policie může být shovívaná, ale pojišťovna nikoliv.

Zdroj: Autorský text
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora