Mnoho řidičů spoléhá pouze na nálepku z STK a kvůli tomu jezdí i týdny bez technické kontroly

Reparing 791413 1280

Návštěva STK je spojena nejenom s kontrolou našeho vozu, ale také s vylepením příslušné nálepky na registrační značku. Na této nálepce jsou vyznačeny dvě důležité informace. Je to rok a je to také měsíc, které určují platnost naší technické kontroly. A právě toto orientační datum už zmátlo mnoho řidičů. Ti následně bez jakéhokoliv tušení vyjeli na silnice, přitom platnost jejich kontroly dávno vypršela. To ale nejsou jediné problémy, které mohou překvapit i vás. Buďte rádi, že při čtení tohoto článku a ne při policejní kontrole.

Platnost do konce měsíce

Velmi známý mýtus, který není pravdivý. Řada lidí si myslí, že pokud má na nálepce z STK vyražen například červenec, tak mu kontrola končí až k poslednímu dni tohoto měsíce. To ale není pravda. Končí k datu, které je uvedeno ve „velkém techničáku“. Pokud by tedy kontrola končila 1.7., tak řidič který spoléhá na tento mýtus může jezdit bez technické klidně celý jeden měsíc.

Mohlo by vás zajímat:  Řada řidičů po zaparkování nesrovná kola, a tím riskují vážné poškození vozu

Policie přesný termín nezjistí

Jedním z mýtů je i to, že když veliký techničák nevozíme v autě a nemusíme ho ukazovat, policie nemá šanci zjistit, do kdy nám přesně technická platí. A tak může být policista přesvědčen, že i když končí v tomto měsíci, může být stále platná. I toto je samozřejmě velký omyl. Policista se ani na nálepku dívat nemusí, jelikož podle registrační značky vaše auto během chvíle prolustruje. A mezi zjištěné informace patří i přesné datum toho, kdy vám končí STK.

Mohlo by vás zajímat:  Zapnout bezhlavě klimatizaci může být horší než ji nepoužívat vůbec. Hrozí řada problémů
Zdroj obrázku: Pixabay

Sankce jsou spíše menší

Pokud jde o sankce spojené s policejní kontrolou, tak ano. Rozumný policista může pár dní dokonce řešit i možnou domluvou. A když ne, jsou to maximálně nižší tisíce, které za tento přestupek hrozí. Tohoto faktu se lidé drží a netuší, že je tu ještě jeden problém. A to pojišťovna. Pokud dojde k nehodě s vozem bez STK, dostáváte se do velkých finančních problémů. Ano, sankce od policie při kontrole jsou spíše menší, ale obecně se může taková jízda prodražit. Takže pozor i na tento mýtus.

Mohlo by vás zajímat:  Automobil vs. tramvaj: Podcenění rizik může mít fatální následky

Existuje doba hájení

Nic takového samozřejmě neexistuje a je to další mýtus. Dokonce pácháte přestupek i tehdy, když vyrazíte na STK hned následující den po tom, co vám technická končí. I těch pár hodin mezi půlnocí a vaší cestou už se bere jako porušení vašich povinností. A jak je uvedeno výše, policie může být shovívaná, ale pojišťovna nikoliv.

Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora