Měsíce jezdí bez STK a zcela legálně. Má výjimku od Evropské unie

Jezdit s propadlou technickou můžete. A nemusíte se bát, že byste za to dostali pokutu. Stačí mít výjimku od Evropské unie. A získat ji může každý motorista v podstatě automaticky. Takže pokud si lámete hlavu nad tím, že váš vůz nemá STK a vy s ním potřebujete vyjet, klidně to lze udělat, bez obav z pokut, které plynou z kontrol policejních hlídek. Jak je to možné?

Evropská unie pomáhá řidičům

Po tom množství špatných věcí, které EU vymyslela, je tu konečně jedna dobrá. Týká se STK, tedy jízdy bez platného osvědčení o technické kontrole. Doposud byla jízda s propadlou technickou přestupkem, za který hrozila pokuta i v řádech tisíců. Pokud bude nyní zjištěno, že auto nemá technickou, tak se lze díky EU vyhnout pokutě.

Ta v návaznosti na pandemii koronaviru přijala řadu opatření a některé se týkají právě technických kontrol. A to i přesto, že například u nás byly stanice STK i v době nouzového stavu vesměs otevřeny a tak nechat auto zkontrolovat v termínu se přece jenom dalo.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bez STK klidně i několik měsíců

Nařízení EU je poměrně benevolentní a naznačuje, že bez platné STK bychom mohli klidně a legálně jezdit i po několik měsíců. Nové přijaté opatření totiž bere v potaz situace, kdy technická kontrola propadla v termínu od 1.2., nebo dokonce ještě propadne v termínu do 31.8. Pokud je to váš případ, nemusíte s návštěvou STK nijak výrazně spěchat.

Dle nařízení totiž budete mít celkem 7 měsíců na to, si nechat technikou dodělat. A to sedm měsíců od data, kdy vám oficiálně propadla. V praxi to znamená, že klidně můžete jezdit i měsíce s propadlou technickou a případnou aktivní hlídku postačí upozornit na toto nařízení EU č. 2020/698.

Co na to pojišťovny?

Jízda bez technické, pokud se vejdete do daných termínových limitů, tedy bude beztrestná v případě policejní kontroly. Zároveň ale připomeňme, že tu jsou i pojišťovny, které platnost STK také zajímá. Podle našeho názoru se dá očekávat, že pojišťovny přijmou toto opatření EU a budou i v této přechodné době pohlížet na motoristu, jako by technickou měl.

Mohlo by vás zajímat:  Čekal, že benzín bude ještě levnější. Nakonec musel tankovat dráž, než kdyby načerpal hned

To zároveň neznamená, že bude možné vyjíždět na silnici s očividnými vraky. Vše bude patrně posuzováno individuálně, s ohledem na to, zda jde skutečně jenom o tu nálepku, nebo o to, zda je auto opravdu ve stavu, kdy by na silnicích nemělo co dělat, což by platilo i ve chvíli, kdyby nálepku mělo.

Zdroj: Autorský text, Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/698
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora