Městští cyklisté zbytečně riskují, problémem jsou i pro řidiče

Man Woman Riding Their Bikes

I když by se mohlo zdát, že je cyklistická sezona spolu s motorkářskou za námi, a tak nevraživosti mezi cyklisty a řidiči až do jara ubyde, opak je pravdou. Se zhoršujícím se počasím totiž zmizeli ukáznění cykloturisté a na silnicích zůstali jen kondiční cyklisté zvyklí polykat stovky kilometrů, s nimiž také nebývají problémy. Horší je však situace ve městech, kde se počet rekreačních cyklistů, často na sdílených či půjčených kolech, prakticky nesnížil. Bezpečnost jejich jízdy však ano.

Mohlo by vás zajímat:  Dacia Duster - nový vůz pro papeže Františka

Strašák jménem sdílená cyklistika

Skutečně je tomu tak, nejvíce potíží dělají cyklisté ve městech, pochopitelně s Prahou, kde je různých sdílených kol nejvíce, v čele. Uživatelé aplikací na sdílenou cyklistiku se totiž často necítí jako cyklisté a obvykle si ani nelámou hlavu s dopravními předpisy. Často tak přejíždějí z vozovky na chodník a zase zpátky, přestože by se měli držet jen na cyklostezkách nebo v jízdním pruhu vozovky. Také přejíždění křižovatek na přechodech pro chodce je častým jevem.

Mohlo by vás zajímat:  Rodinné vozy doplácí na stále přísnější regulace kladené na automobilky
young-sports-man-bicycle-european-city-sports-urban-environments
Zdroj obrázku: Freepik

Alkohol v sedle

Zejména ve večerních hodinách pak můžete narazit na cyklisty, kteří v sedle nemají co dělat. Stejně jako u nás platí nulová tolerance pro alkohol za volantem, také na kolo nesmí usednout cyklista, který před jízdou požil alkohol. Bohužel je to však častým jevem, který může skončit nejen zraněním cyklisty, ale také závažnější dopravní nehodou. Nezodpovědnost městských cyklistů tak odnášejí i řidiči.

Elektrokola s povinným ručením

Na rostoucí počet nehod sdílených kol reagují i čeští zákonodárci, kteří rozšiřují povinnost sjednat si pojištění zodpovědnosti z provozu motorových vozidel také na elektrokola a různé koloběžky či jiná vozítka. Dojde-li tak k nehodě, pojišťovny budou případnou škodu likvidovat podobným způsobem jako v případě nehody způsobené řidičem. Potíže se sdílenými koly však tohle opatření bohužel nevyřeší.

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/235357871_Cycling_and_Urban_Traffic_Management_and_Control_Systems
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora