Meteorologové hlásí mrazy. Kdy vám zamrzne nafta nebo benzín

Meteorologové hlásí, že by se konečně mohla dostavit zima. Řada řidičů pochopitelně zpozorní a začnou se zajímat nejenom o to, jak je na tom například jejich akumulátor, ale začnou se zajímat také o to, jak je na tom palivo v jejich nádrži. Řada motoristů se pochopitelně ptá, kdy zamrzají pohonné hmoty. Jestliže tato otázka trápí i vás, máme na ni odpověď.

Mezi naftou a benzínem je rozdíl

Je rozdíl, zda je vaše auto na naftu nebo na benzín. Pokud máte diesel, je dobré si zjistit, jakou naftu v nádrži máte a podle toho odvodit, zda náhodou nemůže zmrznout. Pokud naopak jezdíte na benzin, můžeme říci, že lze být naprosto v klidu, jelikož v našich podmínkách pravděpodobně nenastane situace, když byste měli s jeho zamrzáním potíže. A pokud skutečně, poznáte to i tak, že majitelé naftových aut vůbec nevyjedou.

Kdy dojde k zamrzání nafty?

Nafta, kterou tankujeme v těchto dnech, je označována jako takzvaná zimní nafta, která by měla bez problémů vydržet teploty -20 stupňů Celsia. Potom se mohou zhoršovat její vlastnosti. Důležité je vědět, zda ji však ve voze máte. Pokud jste tankovali ještě před 15. listopadem, můžete mít ve voze naftu přechodovou s filtrovatelností jenom do -10 stupňů. A pokud jste tankovali dokonce ještě před 30. zářím, tak máte naftu letní, která má filtrovatelnost při teplotě 0 stupňů Celsia.

Pokud mluvíme o takzvané filtrovatelnosti, tak jí neoznačujeme to, že nafta zcela zamrzne, ale to, že se začne pouze mírně měnit její skupenství. I při nižších teplotách s ní můžete jet, jenom nebude mít tak ideální vlastnosti, jako do této hranice. Ty lze v případě potřeby zlepšit buď aditivy, nebo natankováním takzvané arktické nafty, která už má filtrovatelnost -32 stupňů.

Mohlo by vás zajímat:  Modelovou řadu Škoda čekají motorové změny

Benzin je na tom o poznání lépe

A jak jsme na tom s benzinem? Tady není důvod se v podstatě znepokojovat, jelikož benzín bez problémů zvládne i teploty kolem -40 stupňů Celsia. A takové v našich podmínkách v podstatě nemohou nastat. Pokud tedy jezdíte na standardní Natural 95 kupovaný u kvalitní čerpací stanice, není třeba mít ze zimního provozu jakékoliv obavy.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora