„Milý cyklisto, v jednosměrce opravdu nemáš co dělat,“ zlobí se motoristé, kterým komplikují život

Street Road Sign White Arrow Blue Square One Way Traffic Traffic Rules High Quality Photo

V jednosměrce nečekáte, že se proti vám někdo vyřítí. Danou ulici berete jako místo, kde se jezdí jenom jedním směrem a kde nehrozí riziko čelní srážky. Ale to nemusí být zcela pravdou. Zatímco řidič auta nebo motocyklista si neriskne vjet do jednosměrné ulice zákazem, u cyklistů tohle neplatí.

Arogance, neznalost i zmatenost

Je mnoho důvodů, proč cyklista do jednosměrky vjede. První skupinou jsou ti, kteří si jsou vědomi porušení dopravních předpisů, ale je jim to jedno. Prostě arogantní cyklisté. Druzí jsou tací, kteří neznají pravidla silničního provozu, většinou nemají řidičák, a tak mnohdy netuší, co která značka znamená a co mohou nebo nemohou. To jsou ti nejhorší cyklisté. A potom tu jsou ti, kteří jsou zmatení. Nejsou si jistí, zda do jednosměrky mohou, nebo ne. Ony totiž existují i výjimky a nejsou si jistí, kdy a kde.

Mohlo by vás zajímat:  Známou část dámského oblečení využijí řidiči i v autech. Pomáhá především v dešti
Zdroj obrázku: Freepik

Do jednosměrky opravdu ne

V jednosměrné ulici – tedy pokud máme na mysli jízdu v protisměru – cyklisté opravdu nemají co dělat. Pravidla silničního provozu mají jasný výklad a v případě jejich porušení může cyklistovi hrozit pokuta úplně stejně, jako kdyby tam vjelo auto nebo motocykl. Praxe je bohužel jiná a tyhle prohřešky cyklistů zůstávají bez povšimnutí.

Pozor na výjimky

Ne vše je ale tak jednoduché, jak se zdá. Někdy cyklisté do jednosměrky můžou. A to v případě, že je dopravní značení opatřeno dodatkovou tabulkou. Ta říká, že je „vjezd cyklistů v protisměru povolen“. V takovém případě je zcela legální, pokud cyklista do jednosměrky vjede z jakéhokoliv směru.

Mohlo by vás zajímat:  Jízda na kole v zimním počasí má pravidla. Díky nim je cesta příjemnější a bezpečnější

Tabulky by si měl všímat také řidič, jelikož ho může připravit na to, že v protisměru může cyklistu opravdu potkat. Danou tabulkou je úsek označen z obou stran, právě i proto, aby byl řidič dostatečně informován a věděl, co se může stát. Takových úseků však moc není, jejich umožnění má poměrně přesná a také přísná pravidla.

Zdroj: Autorský text.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora