MINI 2014 – Nová generace oficiálně!

Německým výrobcem BMW vlastněná značka MINI nás v uplynulých měsících napínala a připravovala na příchod nové generace svého stylového hatchbacku. Ten se dnes oficiálně odhalil a my pro Vás máme první informace a fotografie.

Vzhled novinky šel pouze evoluční cestou a tak se radikálně neliší od svého předchůdce. Stojí však na nové platforměnarostla do všech směrů. Na délku měří 3.838 mm, což znamená nárůst 114 mm oproti předchůdci. Šířka narostla o 43 mm na výsledných 1.727 mm, výška o 7.6 mm na 1.415 mm, rozvor o 28 mm na 2.494 mm a podobně se zvětšil rozchod kol vpředu a vzadu na shodných 1.501 mm. Výsledkem tohoto nárůstu je více místa pro cestující i zavazadla.

Mohlo by vás zajímat:  Nissan uvolnil informace i snímky k evropské verzi modelu Note

Zachován zůstal pohon předních kolMINI jako první představuje verze Cooper a Cooper S. První jmenovaná má pod kapotou nový twin-turbo tříválec o objemu 1.5 litru, výkonu 136 koní a točivém momentu 220 Nm. Zrychlení z 0 na 100km/h je otázkou 7.9 sekundy, maximální rychlost činí 210 km/h a udávaná spotřeba je 4.5 l/100km. Silnější verze Cooper S dostala twin-turbo čtyřválec o objemu 2.0 litru, výkonu 192 koní a točivém momentu 280 Nm. Zrychlení z 0 na 100km/h je otázkou 6.8 sekundy, maximální rychlost činí 235 km/h a udávaná spotřeba je 5.7 l/100km.

Mohlo by vás zajímat:  Seat Ibiza Cupra po faceliftu

 

Později přijde Cooper Dtříválcovou dieselovou jednotkou o výkonu 116 koní a točivém momentu 270 Nm. S tímto motorem vůz zrychlí z 0 na 100km/h během 9.2 sekundy, maximální rychlost se ustálí na 205 km/h a udávaná spotřeba je 3.5 l/100km. Další motorové verze novinky pravděpodobně přibydou časem. U všech motorů jsou však dostupné tři převodovky se šesti stupni – manuální, automatická a sportovně-automatická. Řidič má volbu ze dvou jízdních režimů, konkrétně sportovního a úsporného.

Styl interiéru byl zachován, ale je nyní mnohem luxusnější a ergonomičtější. Nový multimediální systém bude podporovat aplikace smartphonů využívajících operační systémy iOS nebo Android. Dostupný je nově také head-up displej s množstvím zobrazovaným informací od aktuálních jízdních dat, přes navigaci, až po přehrávanou hudbu.

Mohlo by vás zajímat:  BMW M135i uloveno na ulici!

Z jízdních a asistenčních systémů můžeme očekávat start/stop, automatickou převodovku předvídající podle spolupráce s navigací nejvhodnější čas přeřazení, dynamickou kontrolu stability, cruise control, automatické světlomety, elektromechanický posilovač řízení s proměnným účinkem, brzdového asistenta s podporou brždění v zatáčkách a mnohé další.

Oficiální prodeje novinky začnou na jaře příštího roku.

Zdroj: MINI