Ministerstvo doporučuje zkontrolovat řidičák. Neplatný ho bude mít 850 tisíc lidí

Jste držitelem řidičského oprávnění? Potom vám doporučujeme vyndat tuto kartičku ze své peněženky a zkontrolovat ji. To stejné vám doporučuje také ministerstvo dopravy. Podle statistických informací letošní rok skončí platnost více než 850 000 řidičských průkazů. Ministerstvo chce tímto upozornění nejenom varovat před možným rizikem jízdy bez platného řidičáku, ale chce zmírnit i nápory na úřadech, které mohou souviset s výměnou na poslední chvíli.

Výměna zdarma i za peníze

Kdo nenechá výměnu řidičského průkazu na poslední chvíli, ten ji bude mít zdarma. A přijít může dokonce až 3 měsíce před tím, než mu stávající řidičské oprávnění končí. Na toto ministerstvo apeluje a doporučuje řidičům, aby tak učinili. Vlivem náporu se mohou dodací lhůty nových řidičáků prodloužit a jenom díky dostatečnému předstihu se vše bez problémů stihne.

Kdo by přece jenom přišel na poslední chvíli, může si požádat o zrychlené vydání. Dříve než za 5 dní však své nové oprávnění neuvidí. Lhůta je jasně daná. Navíc to daná osoba nebude mít zadarmo, ale za částku 700 Kč, která je poplatkem právě za zrychlené vydání.

Stačí jenom dva doklady

Dobrou zprávou je pro současných 850 000 tisíc řidičů i to, že k výměně postačí pouze dva doklady. Prvním je pochopitelně končící řidičský průkaz a druhým dokladem je platný doklad totožnosti. Nic jiného nosit nemusí. Přímo na úřadě se následně pořídí fotografie, která se na doklad vytiskne. I pořizování fotografií může přispět k tomu, že budou úřady v kritických měsících doslova praskat ve švech, jelikož ne vždy jde vše podle plánu a odbavení klientů se může prodloužit. I na to je třeba myslet.

Kam zajít?

A kde si lze o nové řidičské oprávnění požádat? Může to být jakýkoliv úřad s rozšířenou působností. Návštěva by měla být pochopitelně realizována výhradně v úředních hodinách daného úřadu. Jedině tak může být žádosti o výměnu vyhověno.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Evropské auto roku 2018 už je známé

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora