Místo drahých služeb stačí zajít do kuchyně. Mnoho věcí zabere na skvrny lépe, než autokosmetika

Seat Cushion 1099616 1920

Skvrny v autě výrazně hyzdí jeho krásu. I když si přímo nepotrpíte na to, aby byl váš osobní automobil reprezentativní kočár, některé skvrny jsou přece jenom přes čáru. A vzniknout mohou různě. Vliv na jejich vznik mají vaše děti, konzumace jídla a pití, nebo neopatrnost při převážení různých věcí. Když se skvrna objeví, máte na výběr z několika postupů, jak je odstranit. Někdo koupí drahou autokosmetiku a odstraňovače, další dá vůz profesionálům na interiérové čištění. Ten nejchytřejší majitel však udělá to, že zajde domů, do kuchyně. Tam nejde vše, co potřebuje.

Mohlo by vás zajímat:  Zavazadlový prostor současných aut je mnohdy nedostatečný

Když autokosmetika nestačí

Většina z nás při čištění nejprve vyzkouší specializované přípravky, které se prodávají na benzínkách, v autoservisech či na internetu. A jak už to tak bývá, čistič, který v reklamě během několika okamžiků zázračně vycídí celé ošklivě zašpiněné auto tak, že vypadá jako z brusu nové, při reálném použití skvrnu tak maximálně rozmaže, pokud na ni bude vůbec nějak účinkovat.

Naštěstí existují i recepty založené na takzvaných babských radách, tedy jednoduché přípravky, které si můžete doslova za pár korun vyrobit sami doma. Obvykle na ně potřebujete jen několik ingrediencí v čele s jedlou sodou, které koupíte v každé drogerii. A když už jsme u té jedlé sody, ta je dobrý sluha, ale zlý pán. Má silné bělící účinky, takže když to s ní přeženete, namísto skvrn od oleje budete mít na čalounění vybledlé skvrny po jedlé sodě.

Mohlo by vás zajímat:  Četné omyly řidičů zkracují životnost auta. To nejvíce trpí v každodenním městském provozu

Zdroj obrázku: Pixabay

Aviváž a voda

Možná trochu překvapivě se ukazuje, že skvělým základem kvalitního čisticího prostředku pro většinu prvků interiéru vašeho vozu je aviváž. Smíchejte ji s vodou v koncentraci zhruba jeden díl aviváže na tři díly horké vody. Pro větší účinek můžete do směsi přidat lžičku už zmíněné jedlé sody nebo ocet.
Aviváž je velmi šetrná ke všem textilním prvkům i jejich barvám a umí si skvěle poradit s mastnotou, včetně tou od motorového oleje. Postižená místa namočte v přípravku a pak je třete houbičkou, dokud nevznikne pěna. Tu setřete hadříkem a následně omyjte čistou horkou vodou. V případě potřeby proceduru opakujte.

Zdroj: https://www.robbinsnissan.com/blog/how-to-clean-car-seats-with-household-products/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora