Místo na sjezdovku zpět domů. Neznalé lyžaře mohou překvapit dvě dopravní značky

Vypadá to, že po rozpačitém začátku zimy by si lyžaři mohli konečně užít nízkých teplot a dostatečné sněhové nadílky. Ne každý se ale se svým vozem dostane až na sjezdovku. Ti, kteří na hory jezdí jenom nárazově, mohou být nepříjemně překvapeni. V horách lze narazit na méně známé dopravní značky, které je místo ke sjezdovkám okamžitě pošlou k domovu. Proč?

Zimní výbava

První značka, která může řidiče na horách značně potrápit, nese název Zimní výbava. Má označení C 15a (počátek úseku zimní výbavy) a C 15b (konec úseku zimní výbavy). V nížinách se s touto značkou moc často nesetkáme, skoro vůbec. Jde o kulatou značku s modrým podkladem, na které je vyobrazeno vozidlo, pod kterým je vločka.

A co tato značka znamená? Označuje úsek, kde mají řidiči povinnost mít na svém voze zimní pneumatiky. V případě osobních vozidel, tedy aut do 3,5 tuny, je třeba mít zimní pneumatiky na všech 4 kolech. Samozřejmě dodejme, že zimní pneumatiky musí odpovídat i hloubkou dezénu, který je aktuálně stanoven na 4 milimetry. Dodat je třeba i to, že značka nemusí platit jen v zákonném termínu od 1. listopadu do 30. dubna, ale klidně po celý rok.

Mohlo by vás zajímat:  Motory s velkým objemem zvyšují spotřebu vozu a jsou náročnější na údržbu
Zdroj obrázku: Freepik

Sněhové řetězy

I když má řidič lačnící po lyžování zimní pneumatiky s dostatečným vzorkem, stále nemá vyhráno. Poslat ho z hor domů může ještě jedna dopravní značka. Nese označení C 5a (začátek) a C 5b (konec). Značka nese název Sněhové řetězy a to celkem jasně definuje, co musí řidič splnit. V daném úseku musí mít řidič na svých kolech, tedy nejméně na dvou hnacích kolech, nasazeny sněhové řetězy.

Nestačí, že je má s sebou, ale v úseku, kde tato značka platí, je musí také nasadit. Kdo to nezvládne, nebo je dokonce nemá, zbývá mu jediné. Otočit auto a místo do lyžařského areálu pokračovat domů, jelikož v případě porušení dané značky může řidiče čekat trest. A navíc celkem výrazně zvyšuje riziko nehody.

Zdroj: https://www.rhinocarhire.com/Drive-Smart-Blog/Drive-Smart-Czech-Republic/Czech-Republic-Road-Signs.aspx