Místo podpory čisté dopravy naprostý opak. Jsou místa, kde majitelům elektrických aut preventivně zakazují dobíjet

Na tom, že jsou elektromobily v současné době tlačeny až příliš násilně, na tom se musí shodnout zastánci i odpůrci tohoto pohonu. Vozy na elektřinu samozřejmě mají své výhody, ale i svá negativa. Největším problémem je primárně stále vyšší cena a také nižší dojezd. Na ten se dá pochopitelně vyzrát na nabíjecích stanicích. Tedy pokud by nebyla místa, kde hrozí zákaz jejich nabíjení.

Problémy s nedostatkem elektřiny

Elektromobily samozřejmě mají výhody v tom, že se během jízdy netvoří žádné emise, tedy znečištění. Mají také oproti spalovacím motorům znatelně vyšší účinnost. Jsou tu však i nevýhody – aby se rychle dobily, je třeba nemalé množství elektrické energie. Problém může nastat nejenom s infrastrukturou, ale celkově i s dostatkem energie. Na toto už začalo myslet Švýcarsko, které se nebojí použití elektromobilů nekompromisně omezit.

Zákaz používání elektromobilů

Pokud by skutečně hrozilo, že bude ve Švýcarsku nedostatek elektřiny, plánuje země aktivovat poměrně radikální opatření. Tato opatření budou mít několik fází. Od těch základních, kdy lze ještě mluvit o určité snaze šetřit, až po ta nejdrsnější, kdy budou lidé ve svých životech značně omezováni ve prospěch celé země. A tou skupinou omezených budou i elektromobilisté. Paradoxně ta skupina, která se v rámci celé EU dává dlouhodobě za příklad.

Mohlo by vás zajímat:  Odborníci varují: Na bezpečnost dětí má vliv i jejich oblečení
Zdroj obrázku: Freepik

Pomalejší jízda a omezení používání

Majitelé elektromobilů v případě krizových švýcarských scénářů musí počítat s poměrně velkým omezením. Dotkne se jich například omezení maximální rychlosti na dálnicích, kdy se pro všechna auta, včetně spalovacích, počítá se zpomalením na 100 kilometrů v hodině. Přímo elektromobilistů se dotkne možné nařízení omezení použití elektrického vozu.

Dá se očekávat, že tím hlavním omezujícím zásahem bude zákaz nabíjení. Celkem jasně to vyplývá z doplňujících opatření, která mají přispět k úspoře elektřiny. Mohou se zavírat obchody, vypínat výtahy, v domácnostech se omezí praní a žehlení… To vše jsou věci, bez kterých se krátkodobě dá žít, ale když se někam nedostaneme autem, to už může být značný problém.

Zdroj: https://www.20min.ch/fr/story/si-la-penurie-approche-le-conseil-federal-veut-sortir-les-gros-moyens-682509432493