Mlha na silnicích: Horší než špatná viditelnost jsou podle řidičů notoričtí mlhovkáři

Nastalo jedno z nejméně příjemných obdobní. Mlhavé počasí, které netrápí jenom špatnou viditelností. Problémem jsou i řidiči – mlhovkáři. Ty jsou pro většinu běžných motoristů doslova postrachem silnic. Řada z nich se shoduje, že horší, než problém s viditelností je setkání s takovým řidičem, který své mlhovky neumí používat.

Mlhovky ano, ale ohleduplně

Mlhovky jsou důležitou součástí výbavy vozu a jejich význam v mlze jim rozhodně nelze upřít. Jak přední, tak i zadní mlhovka mohou zabezpečit to, že jízda bude o poznání bezpečnější. Přední mlhovky pomohou lépe osvítit vozovku včetně krajnic, stejně jako mohou zajistit, že nás protijedoucí vozidlo lépe uvidí. Zadní mlhovka díky silnějšímu výkonu žárovky zajistí, že budeme lépe viditelní pro dojíždějící vozidlo.

Pokud je mlha opravdu hustá a vy jedete na silnici sami, jsou mlhovky doslova nutností a s jejich zapínáním byste neměli otálet. Pozor na chvíli, kdy by měly být vypnuty. Jinak se zařadíte do kategorie notorických mlhovkářů.

Jízda v koloně

Pokud se během své jízdy dostanete do kolony, nebo do souvislého štrúdlu vozidel, přichází chvíle, kdy byste měli mlhovky vypnout. Předními mlhovkami zbytečně oslňujete auto před vámi. Zadní mlhovka zase svítí do očí řidiči, co jede za vámi. Jejich použití v danou chvíli nijak nepomáhá bezpečnosti. Spíše naopak může zvýšit nervozitu ostatních řidičů.

Jízda za lepší viditelnosti

Sledujte mlhu kolem sebe a pokud začne mizet, měl by to pro vás být signál k vypnutí mlhovek. Sami už můžete odhadnout na jakou vzdálenost je auto bez mlhových světel vidět. Když je dostatečná, přichází chvíle na jejich vypnutí. Ne každý si toto uvědomí a řada řidičů se zapnutými předními i zadními mlhovými světly dojede až do cíle. V případě několikahodinové cesty zvládnou zbytečně oslnit stovky jiných řidičů.

Mohlo by vás zajímat:  Na BMW se snáší nová žaloba – kvůli emisním testům

Jízda v závěsu

Dojeli jste automobil, nemáte v plánu ho předjíždět, ale jet delší dobu za ním? Nezapomeňte vypnout přední mlhovky, které mají v tu chvíli jenom jedinou funkci – oslňovat řidiče před vámi. K vypnutí zadních mlhovek by zase mělo dojít ve chvíli, kdy vás dojede jiné auto a nemá v plánu vás předjíždět, ale bude se delší dobu držet za vámi.

Policie obvykle nekoná

Mnoho řidičů vytýká velkou laxnost hlavně policii. Ta problémy s bezdůvodně zapnutými mlhovkami téměř neřeší. Přitom pár pokut notorickým mlhovkářům by mohlo mít celkem dobrý výchovný účinek.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora