Mlhovky zvyšují bezpečnost jízdy za horšího počasí. Jejich použití má pravidla

15

Mlhovky jsou velmi důležitou součástí každého vozu. Můžete díky nim vidět do dálky i ve velmi špatném počasí. Déšť, mlha ani sníh vás nepřekvapí, když budete mít na autě kvalitní mlhovky. Musíte ale také vědět, kdy a jak je správně používat. Jedině díky tomu si užijete jízdu bezpečně bez ohledu na povětrnostní podmínky.

Snížená viditelnost

Tento druh světel je určený k jízdě za snížené viditelnosti. To znamená nejen v noci, ale také během deště, mlhy nebo ve sněhové vánici. Jakmile se dostanete do této situace, neváhejte a zapněte je. Záleží na tom, jestli je den nebo noc. Jestli špatně vidíte na cestu, mlhovky vám pomohou.

Mohlo by vás zajímat:  Letní a zimní pneumatiky mají opodstatnění, nepřezutím řidiči hazardují

Zhodnoťte podmínky

Na druhou stranu je nepoužívejte během celé cesty. Sledujte, jak to s počasím vypadá. Jakmile to bude lepší, můžete je klidně vypnout. Pro ostatní řidiče to nebude příjemné a také podle pravidel silničního provozu byste je neměli používat neustále, ale pouze v případě potřeby.

6140
Zdroj obrázku: Freepik

Používejte správná světla

Na některých vozech existují mlhovky, které jsou speciálně určené pro mlhu. Další světla jsou určena pro jízdu ve tmě, takže se musíte před jízdou (a koupí auta) ujistit, jaká světla máte k dispozici a jak se správně ovládají. Díky tomu budete vždy používat správná světla.

Mohlo by vás zajímat:  Nový vůz může vyjít výhodněji než koupě ojetého auta

Myslete i na ostatní řidiče

Mlhovky jsou velmi nepříjemná světla pro řidiče, kteří se nachází před vámi i v protisměru. Myslete na to, že oslnit jiné řidiče je velmi nebezpečné pro vás i pro všechny ostatní. Navíc je to proti silničním pravidlům. Proto se snažte, abyste byli v bezpečí a zároveň buďte ohleduplní k ostatním.

Udržujte mlhovky funkční

Jednou za čas se ujistěte, že všechna světla svítí správně. Může v nich prasknout žárovka, což budete muset vyřešit. Jestli to neuděláte, nebudou správně fungovat a navíc můžete dostat pokutu. A pochopitelně je zapomeňte pravidelně umývat, abyste s nimi v noci nebo v mlze dobře viděli na cestu.

Zdroj: https://www.rac.co.uk/drive/advice/winter-driving/safe-driving-in-fog/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora