Mnohá města svými zákazy jdou naproti budoucím trendům, které směřují vstříc elektromobilitě

Když se začne mluvit o elektromobilech, obvykle to vyvolá velmi bouřlivou diskuzi. Není se čemu divit. Elektrické vozy stále mají své mouchy. A může se jednat o dojezd, komplikovanost nabíjení nebo také jejich cenu. Ukazuje se však, že se s elektrickými vozy do budoucna opravdu počítá a mnohá města jdou tomuto trendu celkem nenápadně naproti. Jak a čím?

Emisní zóny

Řada velkých evropských měst v rámci boje za čisté ovzduší zavedla emisní zóny. Do těch mají zákaz vjezdu ty vozy, které nesplňují stanovené normy Euro. Dá se očekávat, že ty budou postupně zpřísňovány tak, že ani s pár let starým benzinovým nebo naftovým vozem nebude možné do těchto oblastí vjet. A jediným povoleným dopravním prostředkem bude elektromobil.

Parkovací místa

Pro příklad podpory elektromobilů nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat do Prahy. V modrých zónách nemůže zastavit nikdo jiný než rezident s platným a zaplaceným povolením. Tedy až na výjimky. Ty se netýkají žádného naftového nebo benzínového vozu, ale týkají se elektromobilů nebo některých plug-in hybridů. Jejich majitelé tak mohou i v centru Prahy zaparkovat nejenom v podstatě kdekoliv, ale také zcela zdarma.

Zdroj obrázku: Freepik

Definované městské okruhy

Řada měst se snaží směrovat vozy vždy na určité městské okruhy tak, aby řidiči neměli jinou možnost než jet právě konkrétní trasou a až z ní se následně dostat jinam. Pro řadu měst to není až tak složité. Stačí pár zákazů a jednosměrek a mají vozy tam, kde potřebují. Ty tak ve městě najezdí podstatně více kilometrů než dříve. U spalovacích motorů to znamená více hluku a emisí. U elektromobilů to však není žádným problémem, jelikož ty mají emise během jízdy vždy nulové.

Zpomalování provozu

V případě vozidel se spalovacími motory není pomalá jízda ideální. Nižší rychlostní stupeň může znamenat větší vytáčení motorů, hluk i emise. U elektromobilů však nic z toho neplatí. Emise jsou nulové a motor je stále tichý. Pomalou jízdou se však sníží hluk od pneumatik a celkově se zvýší bezpečnost. I tyto kroky mnohých měst můžou ukazovat, na jakou dobu se připravují.

Zdroj: https://www.edfenergy.com/for-home/energywise/electric-cars-and-environment