Mnoho řidičů má na svém voze špatné pneumatiky. Někteří to nikdy nezjistí

Nebudeme psát opět o tom, že byste měli mít zimní pneu. Píšeme o tom, že řada řidičů má na svém voze ty špatné a málokdo to dokonce zjistí. Z tohoto důvodu doporučujeme jejich kontrolu, která vám napoví, zda je vše v pořádku. Jaké konkrétní problémy se mohou objevit?

Označení pneumatiky

Jste přesvědčeni o tom, že máte obuty zimní pneumatiky? Ne vždy tomu může být. Pokud najdete na své pneu pouze označení M+S, M.S, M/S nebo MS, jde sice o pneu vyhovující legislativě, ale o plnohodnotnou zimní pneumatiku jít přímo nemusí. Tu označuje až symbol horského masivu s vločkou. Jedině takové jsou skutečně plnohodnotné zimní pneumatiky.

Rozměry pneumatik

Pokud sedí, jak mají, většina řidičů neřeší, zda vůbec mají na voze nasazený správný rozměr. V podstatě to nemá, jak zjistit ani policejní hlídka, a tak se na vše vlastně může přijít až ve chvíli, kdy je vozidlo na technické kontrole. Správný rozměr vašich pneumatik je vždy uvedený v Osvědčení o registraci vozidla (ve velkém technickém průkazu).

Indexy pneumatik

Ty v Osvědčení o registraci vozidla najdete také. Řada běžných lidé nemá ani potuchy, co znamenají. Jde o ono typické poslední číslo, doplněné písmenem. Do detailu zjišťovat, co dané indexy vlastně znamenají, v podstatě nemusíte. Postačí, když budou vyhovovat tomu, co je na váš vůz schváleno.

Abychom vás však o tuto informaci neochudili, je třeba dodat, že ono dvojčíslí indexu značí maximální zatížení dané pneumatiky. Písmenem se následně označuje maximální rychlost, kterou můžete na daných pneumatikách jet. V obou případech jde o hodnoty, které guma bez problémů zvládne.

Stáří pneumatik

Hlavně v různých výhodných akcích se dají koupit pneumatiky, které jsou až několik let staré. Přibývající roky však mají vliv na celkovou kvalitu materiálů, a tak i vlastnosti pneumatik. Poznat, jak je kupovaná guma stará, není nic složitého. Na její bočnici najdete označení DOT a na samotném konci je čtyřčíslí. První dvě čísla označují číslo týdnu, ve kterém byla vyrobena a druhá dvě čísla označují konkrétní rok.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora