Mnoho řidičů si za zdržení na cestě může samo. A to jen kvůli svému strachu

Při plánování cesty bychom měli vždy počítat s určitou rezervou. Přesto se nakonec může stát, že do cíle dojedeme později, než jsme původně chtěli. Ne vždy to ale musíme nutně vyčítat hustšímu provozu, nehodám nebo objížďkám. Za mnohá zdržení si lidé mohou sami. Obvykle kvůli svému strachu. K čemu nejčastěji dochází?

Zipování

Pokud se někde sjíždí dva pruhy do jednoho nebo je na vozovce překážka, je ideální využít takzvaného zipu. Tedy střídavého řazení aut ze dvou pruhů do jednoho. Praxe je ale taková, že většina aut už dlouho dopředu stojí v pruhu, který bude pokračovat. Ten končící je přitom volný. Jak to vyřešit? Dojet až k ukončení pruhu nebo k překážce a tam se zařadit. Nejenom že nijak neporušujete zákon, ale také nebudete zbytečně čekat. Jen pozor, aby vás někdo neznalý zákonů nechtěl blokovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Využívání pruhů na kruhovém objezdu

U víceproudých kruhových objezdů často není využívána jejich plná kapacita. Mnoho řidičů ze strachu, co dělat v pruhu vnitřním, raději stojí frontu na zařazení do pruhu vnějšího. Chytřejší řidič proto celou tuto kolonu předjede, najede na kruhový objezd vnitřním pruhem a z něho v rámci kruháku přejede do vnějšího a poté vyjede. Jde o zcela legitimní manévr, který taktéž dokáže ušetřit nemalé množství času. A není nijak nebezpečný nebo jakkoliv ohrožující.

Mohlo by vás zajímat:  Úbytek mechanických tlačítek ve voze se setkává s vlnou odporu. Přitom většina řidičů je ani nepotřebuje

Otáčení v křižovatce

Někdy se stává, že dojde chvíli před námi k nehodě. V tu chvíli je lepší místo opustit a zvolit alternativní, rychlejší trasu. Ne každý řidič ale něco podobného udělá. Mnozí se obávají toho, že se v provozu nesmí otočit. To samozřejmě úplně vždy neplatí. Otáčet se na vozovce bez problémů lze, pokud na ní není plná čára. Stejně tak je možno se otočit i v křižovatce, pokud se nejedná o tu semafory řízenou. Ne každý to ví nebo to udělá, a tak se zbytečně zdržuje v koloně. Přitom se lze problémovému místu jednoduchým manévrem vyhnout.

Zdroj: https://driven2drive.com/a/blog/common-mistakes-new-drivers-make-and-how-to-avoid-them