Mnozí neumí v autě správně sedět. Nesprávná poloha za volantem přitom ohrožuje lidské zdraví

Odemkneme auto, otevřeme dveře, sedneme, nastartujeme a jedeme. To jsou úkony, které udělá každý zcela automaticky. Málokdo věnuje čas tomu, aby se do sedačky usadil správně a pohodlně. Málokdo si uvědomuje, že špatné sezení může mít vliv na lidské zdraví i bezpečnost jízdy.

Hlavně pohodlně

Základem je sednout si tak, aby to pro nás bylo pokud možno pohodlné. To dnes primárně ovlivní ergonomie sedadel. Tedy jejich tvar, ale i to, z jakého materiálu jsou vyrobena. Možnost určitého nastavení však přece jenom máme, minimálně co do sklonu zádové opěrky. U některých sedadel lze zvolit i sklon sedáku nebo nastavit bederní opěrku. Čím pohodlněji sedíme, tím lépe a bez bolesti zvládneme delší jízdu.

Zrcátka jsou základ

Pokud auto používá více osob, může se stát, že po usednutí nemáme správně nastavena zpětná zrcátka. To se mnohdy může jevit jako vážný problém. Když nevidíme, co se kolem našeho vozu děje, můžeme způsobit nehodu. Často při přejíždění do druhého pruhu nebo při parkování. Po usednutí bychom proto měli zkontrolovat nastavení zrcátek a v případě potřeby je seřídit tak, abychom viděli vše, co potřebujeme.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na výšku sedadla

Hlavně lidé menšího vzrůstu by měli věnovat pozornost výšce sedačky. Ta je základem pro to, abychom měli z vozu dostatečný výhled. Hlavně u velkých SUV je výška sedadla velmi důležitá. Pokud by bylo sezení příliš nízko, tak v kombinaci s malou výškou řidiče to může znamenat, že vidíme až daleko před příď auta, a co se děje několik metrů před ním, nemusíme vůbec vidět. I toto může být v provozu velmi nebezpečné.

Podceňovaná opěrka hlavy

Na co většina lidé zcela zapomíná, je správné nastavení opěrky hlavy. Ta primárně neslouží k tomu, abychom si během jízdy ulevili, ale je bezpečnostním prvkem. V případě nárazu zezadu by měla zastavit hlavu mířící do ní. Je proto nezbytné správně nastavit jak její výšku, tak i sklon, aby byla hlavě co nejblíže, maximálně pár centimetrů.

Zdroj: https://www.physiomed.co.uk/uploads/guide/file/21/Physiomed_Sitting_Guide_-_Driving_Digital.pdf