Mnozí poctivě vyplňují servisní knížku u autorizovaných servisů. Kupujícím ale stačí i něco jiného

Prodej auta s poctivě vedenou servisní knížkou je něco jako svatý grál. U takového auta je obvykle zaručeno, že o zájemce nebude mít nouzi. Na druhou stranu na ceně daného vozu se dobře vedená servisní historie jasně podepíše. Mnozí tak stále jezdí do autorizovaných servisů v domnění, že auto prodají za astronomickou cenu. Ve skutečnosti ale kupujícím stačí něco jiného.

Autorizovaný servis není nezbytný

Málokterý kupující lpí na tom, aby kupované auto bylo kontrolováno a servisováno přímo u automobilky, v autorizovaném servisu. Plně se spokojí s tím, že auto bylo servisované v jakémkoliv servisu s dobrou pověstí. Pokud ten následně uvede všechny údaje pravdivě do servisní knížky a potvrdí je svým razítkem, není to v podstatě nic proti ničemu a servisní historie vozu je potvrzena.

Zdroj obrázku: Freepik

Historii lze zjistit i jinak

Razítka od servisů v brožuře od automobilky nejsou tou jedinou možností, jak se dá zjistit historie daného vozu. Dnes mají velký podíl na celkovém monitoringu STK. Stanice technické kontroly v pravidelných dvouletých intervalech vůz zkontroluje a do systému vepíše všechny nezbytné údaje. Za poplatek se následně kupující může k tomuto infu dostat a zjistit například, zda nedošlo k úpravě najetých kilometrů nebo některých částí vozu.

Mohlo by vás zajímat:  Velká SUV si lidé kupují z mnohých důvodů. Jedním z nich je i potřeba tahat těžké přívěsy

Stačí kus papíru

V praxi se můžeme setkat i s tím, že kupujícímu doslova stačí jenom kus papíru. Není vždy nutné mít dokonale vedenou servisní knížku, když z každé prohlídky i servisní opravy existuje zakázkový list a faktura. Správně vedený servis na něm uvádí typ vozu, registrační značku, počet najetých kilometrů i další údaje. A poté výpis věcí, které se na voze dělaly. Od práce po materiál. Štos faktur tak může servisní knížku dokonale nahradit. Kupující má informace o navazujících kontrolách vozu i o tom, co se s ním skutečně dělalo a co nikoliv. A nemusíme dodávat, že ani kvůli fakturám není nutné jezdit vždy jen do autorizovaného servisu.

Zdroj: https://www.autotrader.com/car-shopping/buying-a-used-car-why-is-service-history-important-238769