Model 3 od Tesly zvládne opět trochu více v režimu autonomní jízdy

Automobilky se v dnešní době přehánějí v tom, která nabídne co nejvíce autonomní vůz. Také značka Tesla se snaží o totéž. Její Model 3 již umí jezdit úplně sám – rozpozná i jednotlivé značky a semafor. Tesla zveřejnila video, na kterém sice nepředstavila produkční vůz, nicméně na něm dokázala, že autonomní mobilita vozů je na velmi dobré úrovni.

Úrovně autonomního řízení

Z hlediska autonomního řízení byla sestavena klasifikace, která má pět úrovní. Nejběžnější je právě druhá úroveň. Čím se jednotlivé úrovně liší?

  • Druhá úroveň vyžaduje aktivní účast řidiče – ten musí mít ruce na volantu a sledovat silnici. Vůz ho přitom může držet v jízdním pruhu.
  • Třetí úroveň už je o něco méně náročná na řidiče – ten si může za jízdy číst, ale ne spát – v okamžiku, kdy je to potřeba, musí řidič převzít kontrolu nad vozem.
  • Čtvrtá úroveň už umožňuje řidiči i spánek. Vůz je schopen se v určitých oblastech pohybovat zcela sám (jedná se o jízdu na dálnici nebo v centru města). Vůz je schopen sám přerušit jízdu a zastavit, je-li potřeba, aby řízení převzal řidič.
  • Pátá úroveň už je u takových vozů, které jezdí zcela samy. Volant a pedály jsou zcela zbytečné.

Full Self-Driving Suite

Takto jmenované zařízení je součástí Modelu 3 od Tesly. Toto auto umí za určitých okolností jet úplně samo. Jeho jízda je zobrazená na videu a je skutečně působivá. Kromě samotného zahájení jízdy již vůz nepotřeboval žádný zásah řidiče, na konci si sám zařadil P. Model 3 jede přesně tak, jak by jel řidič – řídí se značkami a dopravními předpisy, dokáže dokonce odhalit i červenou na semaforu. Autonomie tohoto vozu ale je na úrovni 3-4.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora