Moderní auta jsou plná bezpečnostních systémů, které řidiče paradoxně jen štvou

S každým dalším rokem jsou auta stále více prošpikovaná nejenom elektronikou, ale i různou výbavou. Ta už není jenom volitelná. Řada především bezpečnostních prvků se stává povinným standardem, i když řidiči mohou být proti. Jízda takovým autem tak může být pro mnohé doslova noční můrou.

Moderní bezpečnostní výbava obtěžuje

Kdo už měl tu čest jet někdy takovým autem, ten moc dobře ví, co vše musel během jízdy snášet. Někdy mu auto zcela zasáhlo do řízení, jindy se musel s vozem doslova prát o volant. Občas auto začalo bez důvodu zpomalovat, jindy se objevily varovné vibrace na volantu. To vše samozřejmě řidiče obtěžuje a logicky dané prvky během jízdy vadí.

Je toho mnoho

Různých primárně bezpečnostních asistentů najdeme v autě celou řadu. Může se jednat o adaptivní tempomat, systém hlídání pruhů, pokročilý systém udržení auta v pruzích. Je to ale třeba i systém hlídání pozornosti řidiče nebo systémy hlídání mrtvého úhlu. Dále nezapomínejme třeba na antikolizní systémy, které když vyhodnotí nebezpečí, auto samo dupne na brzdu.

Mohlo by vás zajímat:  Nechal si pro jistotu změřit výkon své Škody Octavia RS a divil se, že nesedí s papírovými hodnotami
Zdroj obrázku: Freepik

Více škody než užitku

Když dané systémy nefungují dokonale, někdy se s řidičem doslova přetahují, jindy se zase z ničeho nic vypínají a zapínají, je to problém. V takových extrémních situacích mohou nadělat více škody než užitku. Zapomínat nelze ani na to, že jsou doprovázeny i zvukovou signalizací. A ta může být pro řidiče značně nepříjemná.

Není nic horšího než nečekaný nepříjemný a hlasitý zvukový signál. A v tu chvíli řidič, který se koncentruje na jízdu, ztrácí pozornost. Začne pátrat po tom, co daný zvuk způsobilo, na co upozorňuje a co by měl dělat. V záplavě elektroniky není snadné přesně identifikovat to, co udělal v tu chvíli špatně. Zvláště když varovná informace na přístrojové desce obratem zmizí. V tu chvíli jde tak jenom o vyrušení řidiče, který často ani nezjistí, proč k němu došlo.

Zdroj: https://www.hotcars.com/good-and-bad-car-safety-features/