Moderní automobilová výbava je pro řadu řidičů spíše pro zlost, zvyšuje cenu i riziko poruchy

Trend je v současnosti jednoznačný: nové auto musí být doslova prošpikované všemi možnými multimediálními a digitálními vychytávkami, byť by je třeba řidiči nevyužívali. Na trhu dnes horko těžko budete hledat modely bez velkých dotykových obrazovek. A to i přesto, že auto by vás bez multimediálního systému, o který třeba nestojíte, vyšlo levněji. Pojďme se tedy na toto moderní příslušenství podívat podrobněji.

Ovládání hlasem a gesty

Stejně jako svůj mobilní telefon, i auto můžete ovládat hlasem a gesty. Tedy ne řízení jako takové, ale třeba autorádio nebo GPS navigaci. V českých podmínkách to má ovšem jeden podstatný nedostatek – chytrá auta stále ještě nerozumí česky, své povely budete muset říkat některým ze světových jazyků, například anglicky nebo německy. A pokud jde o gesta, těmi by měl multimediální systém raději ovládat spolujezdec než řidič.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Smartphone zabudovaný do vozu – Android Auto a Apple CarPlay

Skvělá věc pro technické nadšence a manažery, zbytečnost pro průměrného řidiče. Integrace auta s vaším mobilním telefonem, a díky tomu i třeba s vaší kancelářskou agendou nebo hudební knihovnou ve Spotify, má sice několik výhod, ale v běžném provozu se bez ní hravě obejdete. Tím spíše, že i v tomto případě není možné celý systém ovládat pokyny vyslovovanými česky, znovu budete muset mluvit anglicky.

Mohlo by vás zajímat:  Jízdní režimy nastavujeme často nesmyslně a neuvědomujeme si, na co všechno mají vliv
Zdroj obrázku: pixabay.com

Audio systémy

Moderní audiosystémy dovedou vaše auto perfektně ozvučit čistým prostorovým zvukem v perfektní kvalitě. Hudební nadšenci jásají, ale stejně jako v předchozích případech jde o poměrně zbytečný a drahý doplněk. Pokud chcete poslouchat hudbu ve vysoké kvalitě, asi si raději vybavíte domácnost, než abyste kvůli tomu jezdili autem. A při poslechu rádia takovou kvalitu zvuku stejně nedoceníte.

Naopak mezi moderní příslušenství, které se vyplatí i běžným řidičům, patří:

  • Senzory pro slepá místa
  • Parkovací kamery
Zdroj: Autorský text