Modernizace Jaguaru XJ – elektrifikace a vyšší výkon

Příští generace vozu Jaguar XJ bude mít elektrický pohon a výkon až 800 koní. Tento vůz má nahradit svého nepříliš oblíbeného předchůdce Jaguar XJ X351. Důvodem nezájmu ze strany zákazníků je nedostatek nejnovějších technologií, které tento model má. A proto je nutné zaměřit se v příští generaci Jaguaru XJ na velké změny. Co se týká designu tohoto vozu, jeho designér Ian Callum naznačil, že už se nebude jednat o čtyřdveřový sedan, ale o něco menšího – přesný typ karoserie ale zůstal i nadále utajený.

Jaké změny budou provedeny?

Zásadní změnou tohoto typu Jaguaru bude jeho elektrifikace. Ta bude založena na vítězi letošního ženevského autosalonu Jaguar I-Pace. Technologicky tak již tento vůz nebude konkurovat BMW řady 7 nebo Audi A8, jako tomu bylo dosud. Jeho hlavními konkurenty se podle odborníků stanou vozy Audi e-tron GT nebo například Tesla Model S.

Platforma MLA

Tato platforma MLA (Modula Longitudinal Architecture) skupiny Jaguar Land Rover dokáže zahrnout následující druhy motoru:

  • klasický spalovací motor,
  • mild hybrid (plug-in hybrid),
  • elektromotor.

A právě verze s až čtyřmi elektromotory vzbuzuje největší zájem. Tento vůz bude mít akumulátory s kapacitou 90kWh. Maximální výkon každého akumulátoru tak bude 149 kW, tedy 203 koní. Pokud sečteme výkony všech elektromotorů, vyjde nám celkový výkon automobilu až 811 koní (597 kW)!

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora