Modernizace Jaguaru XJ – elektrifikace a vyšší výkon

Příští generace vozu Jaguar XJ bude mít elektrický pohon a výkon až 800 koní. Tento vůz má nahradit svého nepříliš oblíbeného předchůdce Jaguar XJ X351. Důvodem nezájmu ze strany zákazníků je nedostatek nejnovějších technologií, které tento model má. A proto je nutné zaměřit se v příští generaci Jaguaru XJ na velké změny. Co se týká designu tohoto vozu, jeho designér Ian Callum naznačil, že už se nebude jednat o čtyřdveřový sedan, ale o něco menšího – přesný typ karoserie ale zůstal i nadále utajený.

Jaké změny budou provedeny?

Zásadní změnou tohoto typu Jaguaru bude jeho elektrifikace. Ta bude založena na vítězi letošního ženevského autosalonu Jaguar I-Pace. Technologicky tak již tento vůz nebude konkurovat BMW řady 7 nebo Audi A8, jako tomu bylo dosud. Jeho hlavními konkurenty se podle odborníků stanou vozy Audi e-tron GT nebo například Tesla Model S.

Platforma MLA

Tato platforma MLA (Modula Longitudinal Architecture) skupiny Jaguar Land Rover dokáže zahrnout následující druhy motoru:

  • klasický spalovací motor,
  • mild hybrid (plug-in hybrid),
  • elektromotor.

A právě verze s až čtyřmi elektromotory vzbuzuje největší zájem. Tento vůz bude mít akumulátory s kapacitou 90kWh. Maximální výkon každého akumulátoru tak bude 149 kW, tedy 203 koní. Pokud sečteme výkony všech elektromotorů, vyjde nám celkový výkon automobilu až 811 koní (597 kW)!

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Philips oživuje vozidla průlomovými barevnými světlomety

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora