Motorový olej určený pro zimní provoz pomůže motoru lépe fungovat v nízkých teplotách

Motor Oil Pouring Car Engine

O tom, že je v zimě radno tankovat zimní naftu, se asi není třeba rozepisovat. Ale možná vám uteklo, že k dostání jsou také zimní motorové oleje. Není divu, oleje s tímto označením se totiž neprodávají často. Jde jen o marketingový trik výrobců, nebo má výměna klasického oleje na zimní smysl stejně, jako třeba přezouvání pneumatik ze zimních na letní? A pokud ano, měli byste po zimě olej znovu vyměnit?

Viskozita

Ve skutečnosti nejde ani tak o to, co je napsáno na etiketě, ale o číselné označení oleje. To je totiž unifikované a udává jeho viskozitu. Díky tomu nemusíte v zahraničí dumat, který olej je který, stačí sáhnout po tom se správným číslem. Běžně se setkáte s číslováním 0W až 25W, přičemž čísla rostou o násobky pěti. Čím vyšší číslo, tím vyšší má olej viskozitu, a tím méně odolný je také vůči mrazu. Jako zimní oleje tak většinou bývají označovány ty s nižším číslem.

Mohlo by vás zajímat:  Vybírání poplatků za koloběžky v Hradci Králové dostalo zelenou. Město se plateb ale nedočkalo
mechanic-changing-engine-oil-car-vehicle
Zdroj obrázku: Freepik

Odolnost vůči nízkým teplotám

Lepší odolnost vůči nízkým teplotám, respektive tuhému mrazu, zajišťuje právě nižší viskozita. Olej je pak méně hustý, aby mohl motor snáze nastartovat i při teplotách hluboko pod nulou. Oleje kategorie 0W mají garantovanou čerpatelnost i při teplotě -40 °C, což bohatě stačí nejen pro provoz c České republice, ale i těm, který autem vyrazí na lyžařskou dovolenou třeba do Alp. Oleje s nižší viskozitou, které se více hodí na letní provoz, by přitom na dovolené v horách mohly motor poškodit.

Mohlo by vás zajímat:  Výrazně levné ojeté auto není nikdy rozumnou koupí

Výměna oleje se vyplatí

Z předchozích odstavců vyplývá, že výměna oleje před zimou je rozumné preventivní opatření, které může prodloužit životnost motoru či předejít nějaké závadě, pokud noční teploty klesnou hluboko pod nulu. Na jaře je pak rozumné olej vyměnit znovu, tentokrát za ten, který je vhodnější pro provoz ve vysokých teplotách. Zejména pokud se autem v létě chystáte na dlouhou jízdu na dovolenou k moři.

Zdroj: https://www.autozone.com/diy/motor-oil/what-engine-oil-should-you-use-in-the-winter
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora