MPV na trhu pomalu končí – nyní končí Citroën C4 SpaceTourer

V poslední době jsme si mohli všimnou, že vozy MPV (velkoprostorová auta) jeden po druhém z trhu mizí. V budoucnu skončí Citroënu C4 SpaceTourer a dalších velkoprostorových automobilů. Ačkoli tyto vozy byly kdysi hitem, v dnešní době už po nich poptávka tak velká není. Podle výrobců aut je pro zákazníky nyní vhodnější stejně velké SUV.

Nižší poptávka – klesající prodeje

Tak například Citroën C4 SpaceTourer končí v důsledku klesajících prodejů. V roce 2018 se v Evropě prodalo 74 864 těchto vozů. To je o čtvrtinu méně než v předchozím roce. Kvůli prudkému poklesu zájmů budou následovat další:

  • V červnu 2019 skončí výroba Fordu Compact a Grand C-Max.
  • V letošním roce skončí i výroba Opelu Zafira.
  • Golf Sportsvan od VW již nedostane nástupce.
  • Stejně tak BMW Aktive/Gran Tourer končí – nahrazen bude jedním modelem.

Z malých MPV pak pomalu ale jistě mizí z trhu Škoda Roomster, Citroën C3 Picasso, Ford B-Max a Opel Meriva. Na trhu zůstává Hyundai ix20 a Kia Venga, kteří jsou stále na trhu, otázkou ale je, jak dlouho ještě.

Něco mezi dodávkou a SUV

Zákazníci si oblíbili mnohem více SUV, která neposkytují tolik prostoru jako MPV. Pokud už zákazník uvažuje o vozu s větším prostorem, pak zvolí osobní dodávku. Tomuto trendu jdou automobilky naproti a proto nabízejí nové dodávky, jako je například Toyota Proace City Verso nebo Opel Zafira Life.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Omlazená Kia Sorento vstupuje na český trh