Jsou místa, kde se přednost zprava nedává. Řada řidičů má problém je rozeznat

road-2108033_1280

Přednost zprava je jednou ze základních úprav silničního provozu. Jde o pravidlo velmi jednoduché a snadno aplikovatelné. Na místech, kde toto platí, funguje vše naprosto jednoduše. Řidič dává přednost tomu řidiči, kterého má po své pravici. Obvykle se jedná o křižovatky kde není přednost upravena dopravními značkami. Až tak jednoduché to ale přece jenom není. Jsou i místa, kde přednost zprava neplatí tak, jak si mnoho řidičů myslí. a to může pochopitelně vést k riziku dopravních nehod. O jaká místa jde?

Kruhový objezd

Když přijedeme na kruhový objezd, uvidíme před ním nejenom značku která ho jasně označuje, ale také značku Dej přednost v jízdě. V takovém případě platí to, na co jsme zvyklí – přednost mají řidiči kteří na kruhovém objezdu jsou.

Když však narazíme na kruhový objezd, kde značka nabádající k tomu dát přednost těm jedoucím po objezdu chybí, začíná platit přednost zprava. Ti, kteří na kruhovém objezdu jedou, dávají přednost těm, kteří na něj vjíždí. Narazit na takto neoznačený kruhák je však spíše raritou.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelná výměna oleje je základem pro bezproblémové fungování motoru

Lesní či polní cesty

Přednost zprava platí také na lesních, nebo polních cestách. Sice ani zde není moc pravděpodobné, že se na nějakém křížení dvě vozidla potkají, ale pokud k tomu dojde, platí i tady jasné pravidlo. Nikoliv právo silnějšího, rychlejšího, nebo bezohlednějšího, ale i tady platí přednost zprava. To je dobré mít na paměti, pokud se mimo klasické vozovky chystáte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Soukromé pozemky

I na nich přednost zprava platí. Nejčastějším příkladem mohou být třeba areály různých firem, nebo také parkoviště u obchodních domů. Pokud zde není přednost konkrétně vyznačena, tak na křížení jednotlivých tras taktéž platí přednost zprava.

Obytné zóny

Pokud se nacházíte v obytné zóně, je běžnou praxí, že zde křižovatky nijak vyznačeny nejsou a tak i v této lokalitě platí klasická přednost zprava. Vše se ale mění v tu chvíli, kdy z obytné zóny vjíždíte na běžnou silnici. V takovém případě už přednost zprava neplatí a vy musíte dát přednost všem ostatním vozidlům. Běžnou praxi je však to, že se výjezdy z obytných zón za tímto účelem doplňují značkami, aby o své povinnosti řidiči věděli.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepších tras při cestě do Chorvatska je několik. Každá ale může Čechům v něčem nevyhovovat

Účelové komunikace

Podobně jako je tomu ve výjezdu z obytné zóny, je tomu také v případě výjezdu z účelové komunikace. Tady značky pochopitelně nečekejte a dejte přednost všem, kteří po běžné silnici jedou. A pokud jste vy řidičem jedoucí po běžné silnici, pochopitelně přednost zprava tomu, kdo se chystá najet z účelové komunikace, přednost nedáváte.