Myslete na dobrý výhled z vozu. K čištění skla pomohou specializované přípravky i mikrovlákno

Léto je obdobím, kdy mnozí z nás tráví v autech více času než obvykle, a tak se může stát, že během jízdy proti slunci si na svém čelním skle, které jste až do té doby považovali za čisté, všimnete poměrně velkého množství různých šmouh, které při běžném pohledu vaší pozornosti při čištění unikly. Není ale třeba zoufat, existuje snadný a rychlý způsob, jak se jich zbavit.

Čisté ruce – základ úspěchu

Nejprve je třeba si uvědomit, že těchto šmouh, které jsou viditelné jen pod určitým úhlem a světlem, se nelze zbavit běžným čištěním prostřednictvím stěračů či mokrého hadru. Další neméně důležitou věcí, kterou je třeba mít na paměti, je skutečnost, že musíte mít dokonale čisté ruce, abyste si otisky vlastních prstů na skle svou práci ještě více nekomplikovali. Čelní sklo se tedy vyplatí čistit buď v rukavicích, nebo si před jeho čištěním dobře umýt ruce a odstranit z nich veškerou mastnotu. V neposlední řadě by měl být samozřejmostí naprosto čistý hadr, který chcete na sklo použít.

Důležitým faktorem, který výsledek vaší práce může velmi ovlivnit, je i to, při jaké teplotě sklo čistíte. Vhodné je totiž čistit sklo v době, kdy je chladné, například brzy ráno či večer nebo na chladném místě, například v garáži. Na chladném skle se totiž budou pomaleji odpařovat různé čističe, které budete při čištění používat, a vy tak budete mít na své čistění více času.

Co na čištění použít?

Na čistění skla doporučujeme použít směs vody a isopropylalkoholu v poměru jedna ku jedné. Skla začněte čistit vždy zvenku. Směs opatrně nastříkejte na sklo a čistým hadrem, například ručníkem, ho nejprve vyčistěte jen od těch největších a nejhrubších nečistot. Celé sklo také čistěte po celou dobu jen v jednom směru, například shora dolů.

Mohlo by vás zajímat:  Klasické vozy Škoda na startu Schloss Bensberg Classics 2012

Druhým krokem při čištění je použití tak zvané „clay bar“ neboli dekontaminační hmoty. Pracujte podle návodu na ní uvedeném a nezapomeňte použít čistý hadr. Posledním krokem je vyčistění skla utěrkou z mikrovlákna, která vám pomůže odstranit poslední zbytky nečistot a také případné zbytky čisticích prostředků. Polovina práce je hotova, teď je ještě na řadě vnitřní část čelního skla.

Nezapomínejte, že čelní sklo má dvě strany

První problém spočívá v tom, že většina řidičů vnitřní část čelního skla téměř vůbec nečistí, protože se mylně domnívá, že veškeré nečistoty přicházejí jen zvenčí. To je ale velký omyl. Na vnitřní straně čelního skla totiž ulpívá velké množství mastnoty a dalších nečistot, jejichž původ mají na svědomí například výpary z plastů na palubní desce. Tyto nečistoty lze ale také poměrně snadno odstranit.

Sklo nejprve vyčistěte běžným způsobem za pomoci námi připravené směsi vody a isopropylalkoholu. Tuto směs si nastříkejte na houbičku a pomalu a postupně sklo čistěte. Sklo si rozdělte na čtvrtiny a vždy čistěte jen jednu část, aby čistič na skle nezaschnul. V případě většího množství nečistot nebo pokud jste takto sklo dlouhou dobu nečistili, postup čistění několikrát zopakujte. Posledním krokem je opět již jen konečné přeleštění celého skla utěrkou z mikrovlákna.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora