Na barvě auta záleží. Má vliv na bezpečnost i agresivitu za volantem

Red Mini Coupe Driving Highway With High Speed

Při výběru auta hraje roli také barva. Každý člověk je jiný a má svou oblíbenou barvu. Co se týče výběru aut, můžeme zjistit, že barva automobilu hraje roli v různých ohledech. Podle výzkumu z Austrálie bylo zjištěno, že nejnebezpečnější barvou jsou barvy šedá, fialová a stříbrná (v ČR šedá), které v porovnání s bílou zvyšují účast na nehodě až o deset procent. Za nejvíce bezpečnou je považována oranžová barva, společně se žlutou, krémovou, světle fialovou a hnědou. Záleží také na době provozu. Během denního světla je nejnebezpečnější růžový lak, černý, šedý a stříbrný. Během soumraku je nejhorší černá barva. V ryzí tmě jsou nejnebezpečnější tmavě fialová, zlatá a červená auta.

Mohlo by vás zajímat:  Neznalost správné jízdy s konkrétními motory zkracuje jejich životnost a ovlivňuje dynamiku auta

Provokativní barvy

Jaké barvy nejvíce provokují české řidiče? Patří mezi ně zlatá metalíza společně s růžovou a fialovou. Kromě pomalé jízdy tedy více provokují řidiči těmito výstředními barvami než u klasických barev, třeba bílé. Na silnici naopak uklidňují všechny tlumené odstíny, jako je bílá a šedá. Celkově je zvláštní, že se nejedná o hnědou nebo zelenou barvu, která má jinak v přírodě velice uklidňující účinek. Svou roli mohou hrát i potahy sedaček, kdy může lehce provokovat žlutá nebo červená barva.

Mohlo by vás zajímat:  Starým dálničním známkám odzvonilo. Odlepte je ze skla šikovným grifem
Zdroj obrázku: Freepik

Co barvy laku vypovídají o majiteli?

V prvním případě je nutno říci, že muži většinou sledují spíše jízdní vlastnosti než barvu a ženy to mají přesně naopak. Abychom to ale nedělili podle pohlaví, ale podle osobnosti, tak jasné a syté barvy (kanárkově žlutá a ohnivě červená) jsou spojovány se sportovně založenými lidmi s mladým duchem a sklonem k agresivitě. Esteticky založený člověk bude sedět v křiklavě zelené nebo tmavě modrozelené. Jemně pastelové či neutrální laky poukazují na vyrovnanou povahu. Šedá barva je přiřazována k lidem, kteří touží zapadnout, a zůstat tak v anonymitě. Jedná se o řidiče, již ctí tradice a pravidla, jsou důstojní a vyzrálí.

Zdroj: https://www.citywidelaw.com/los-angeles-car-accident-attorney/car-color-and-crash-risk/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora